„Pracownica ZUS-u” zatrzymana dzięki systemowi AFIS - Aktualności - Komenda Stołeczna Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

„Pracownica ZUS-u” zatrzymana dzięki systemowi AFIS

Data publikacji 10.12.2012

Policjanci zatrzymali kobietę, która trzy tygodnie temu podszywając się pod pracownika ZUS-u, okradła starszą kobietę. Z mieszkania zabrała złoty pierścionek o wartości 400 złotych. Śledczy wpadli na trop złodziejki, bo na miejscu przestępstwa zostawiła swoje odciski palców. Porównanie zabezpieczonych śladów ze wzorami linii papilarnych Blanki B. jednoznacznie wskazywało, że to ona stoi za kradzieżą na ulicy Mickiewicza.

Historia swój początek miała trzy tygodnie temu. Do komisariatu przy ulicy Rydygiera zgłosiła się 86-letnia kobieta. Poinformowała ona funkcjonariuszy, że została okradziona przez młodą kobietę, którzy podając się za pracownika ZUS-u, przyszła w sprawie dopłaty do emerytury. Rzekoma pracownica wykorzystała nieuwagę właścicielki mieszkania i skradła jej złoty pierścionek o wartości 400 złotych.

Natychmiast na miejsce zdarzenia zostali skierowani funkcjonariusze z różnych wydziałów. W mieszkaniu przy ulicy Mickiewicza zostały przeprowadzone oględziny miejsca kradzieży. Technik kryminalistyki z bielańskiej komendy nie miał łatwego zadania. Kobieta nie pozostawiła po sobie zbyt wielu śladów, mimo to, udało mu się zabezpieczyć ślady linii papilarnych osoby, która najprawdopodobniej miała związek z tym zdarzeniem. Zabezpieczone odciski palców zostały zarejestrowane w policyjnym systemie AFIS, który umożliwia szybkie wykrywanie sprawców przestępstw na podstawie pozostawionych przez nich na miejscu zdarzenia śladów linii papilarnych. Ujawniony na miejscu przestępstwa odcisk, został porównany w ciągu kilku minut z odciskami palców milionów osób. Automatyczny system identyfikacji śladów papilarnych, wskazał dane osobowe sprawcy.

Przez kilkanaście dni policjanci szukali kobiety, którą wskazał AFIS, gdyż Blanka B. nie przebywała w miejscu zameldowania. W końcu intensywna praca operacyjna przyniosła oczekiwane efekty. 26-latka została zatrzymana przez policjantów z Targówka. Następnego dnia zostały jej przedstawione zarzuty za kradzież. Teraz grozi jej kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

ea/eb