Policyjny dozór dla podejrzewanego o kradzież łańcuszków - Aktualności - Komenda Stołeczna Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjny dozór dla podejrzewanego o kradzież łańcuszków

Data publikacji 15.07.2013

Policjanci z Pragi Południe dzięki pracy operacyjnej zatrzymali mężczyznę podejrzanego o kradzieże łańcuszków. Jak ustalili funkcjonariusze wydziału zajmującego się zwalczaniem przestępczości przeciwko mieniu, od maja do lipca br., 31-latek dopuścił się pięciu kradzieży. Zatrzymany mężczyzna zrywał kobietom łańcuszki w autobusach i tramwajach. Grzegorz D. został objęty przez prokuratora policyjnym dozorem. Za kradzież grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze dobrze znają ten sposób działania sprawców kradzieży. Sprawca – najczęściej mężczyzna, upatruje sobie w autobusie lub tramwaju osobę – przeważnie kobietę, która na szyi ma zawieszony łańcuszek. W czasie podróży stara się zbliżyć do osoby lub siada bezpośrednio za nią. Gdy autobus lub tramwaj zatrzymuje się na przystanku, sprawca kradzieży poprzez szarpnięcie zrywa z szyi łańcuszek i wybiega na zewnątrz.

Tym razem południowoprascy policjanci zajęli się sprawą zerwania łańcuszka w autobusie, do którego doszło po koniec czerwca. W wyniku tego zdarzenia pokrzywdzona utraciła łańcuszek z ozdobną przywieszką, którego wartość została oszacowana na sumę 800 złotych. Czynności operacyjne podjęte przez funkcjonariuszy doprowadziły do zatrzymania podejrzewanego o kradzież 31-latka. Dość szybko się okazało, że nie tylko tą kradzież mężczyzna ma na swoim sumieniu. Policjanci ustalili, że od maja do lipca br., 31-latek dopuścił się 5 kradzieży łańcuszków.

Grzegorz D. usłyszał łącznie pięć zarzutów kradzieży, a prokurator objął podejrzanego policyjnym dozorem. Kradzież zagrożona jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci apelują, by w czasie podróży środkami komunikacji pamiętać o zagrożeniach jakich można się spodziewać ze strony osób dokonujących przestępstw lub wykroczeń. Przestrzegamy przed kieszonkowcami czy osobami zrywającymi łańcuszki. Wiele zależy od nas samych, by nie stać się ofiarą przestępstwa i uchronić się przed kradzieżą. Dlatego pamiętajmy by portfele, telefony komórkowe lub inne cenne rzeczy, w tym dokumenty, właściwie i dobrze zabezpieczyć w czasie podróży lub pobytu w miejscach publicznych.

ea/pp