Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Tydzień bezpiecznego przedszkolaka z udziałem policjantów z Bielan

Data publikacji 16.05.2014

W ramach programu „Bezpieczne Przedszkole dziś- bezpieczne społeczeństwo jutro” policjanci z bielańskiej komendy wzięli udział w porannej akcji „Jestem bezpieczny- jeżdżę w foteliku” oraz piknikach organizowanych na terenie przedszkoli, w trakcie których przypomnieli przedszkolakom zasady bezpieczeństwa. Maluchów odwiedziły dwie policyjne maskotki- Borsuk oraz Wyderka.

W ramach programu „Bezpieczne Przedszkole dziś- bezpieczne społeczeństwo jutro” policjanci z bielańskiej komendy wzięli udział w porannej akcji „Jestem bezpieczny- jeżdżę w foteliku” oraz piknikach organizowanych na terenie przedszkoli, w trakcie których przypomnieli przedszkolakom zasady bezpieczeństwa. Maluchów odwiedziły dwie policyjne maskotki- Borsuk oraz Wyderka.

W bielańskich przedszkolach wczorajszy dzień przyniósł mnóstwo atrakcji. W ramach programu „Bezpieczne Przedszkole dziś- bezpieczne społeczeństwo jutro” bielańscy policjanci wzięli udział w piknikach na terenie przedszkoli, podczas których przypomnieli maluchom podstawowe zasady bezpieczeństwa. Na przedszkolaków czekały dwie policyjne maskotki- Borsuk oraz Wyderka. Maluchy przypomniały sobie między innymi zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, bezpieczeństwa nad wodą oraz nauczyły bezpiecznego zachowania z agresywnym psem.

Podczas tygodnia bezpiecznego przedszkolaka zorganizowano również poranną akcję „Jestem bezpieczny- jeżdżę w foteliku” Funkcjonariusze zwracali uwagę na pojazdy dowożące dzieci do placówki przedszkolnej, w tym przewożenie dzieci w sposób bezpieczny, czyli w fotelikach i zapiętych pasach bezpieczeństwa.

Warto wiedzieć, że samochód jadący z prędkością 50 kilometrów na godzinę w razie stłuczki powoduje dla nieodpowiednio zabezpieczonego dziecka skutki porównywalne z upadkiem z trzeciego piętra. W kolizjach i wypadkach, do których dochodzi na polskich drogach, co czwarta ofiara jest dzieckiem, dlatego policjanci przypominają o zasadach bezpiecznego przewożenia dzieci.
 

W Polsce przepisy nakazują przewożenie dzieci w samochodzie wyłącznie w specjalnym foteliku ochronnym.

Prawo stanowi, że:

1. Na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego dziecko w wieku do lat 12 może być przewożone jedynie w specjalnym foteliku ochronnym (art. 45 ust. 2 pkt. 5 u.p.o.r.d.)

2. Na pozostałych siedzeniach dziecko w wieku do lat 12, nie przekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewozu dzieci (siedzisko, podwyższenie), odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym. (art. 39 ust. 3 u.p.o.r.d.). Z powyższego wynika, że dziecko w wieku do lat 12 przekraczające 150 cm wzrostu może być przewożone bez wymaganego fotelika lub siedziska. Jednocześnie dziecko w wieku powyżej 12 lat, nie przekraczające 150 cm wzrostu nie musi być przewożone w foteliku.

3. Stosowanie zasad określonych w pkt. 2 nie dotyczy przewozu dziecka:
• taksówką osobową
• pojazdem pogotowia ratunkowego
• Policji

Dziecka w foteliku nie wolno przewozić na przednim siedzeniu, jeśli auto jest wyposażone w poduszkę powietrzną dla pasażera, chyba że zostanie wyłączona. Dotyczy to fotelików-nosidełek dla niemowląt, mocowanych tyłem do kierunku jazdy. W samochodach wyposażonych w poduszki powietrzne można natomiast wozić dzieci do 12 roku życia na przednim siedzeniu, ale wyłącznie w fotelikach i tylko przodem do kierunku jazdy.

Niezależnie od tego, czy dziecko siedzi w foteliku, czy na podstawce, jego głowa nie może wystawać ponad zagłówek, bo w razie wypadku dziecko może mieć złamane kręgi szyjne o krawędź zagłówka. Górny pas musi przechodzić jak u dorosłego – przez klatkę piersiową, a nie przez szyję, ponieważ w razie uderzenia pas udusi dziecko. Po posadzeniu dziecka zawsze trzeba pamiętać o naciągnięciu pasów, aby fotelik nie bujał się, lecz był solidnie osadzony. Specjaliści ostrzegają też przed zapinaniem dziecka pasami dla dorosłych, bez odpowiedniego podwyższenia (podstawki).

Brak fotelika karany jest przez Policję w Polsce mandatem w wysokości 150 zł oraz odebraniem 6 punktów karnych. Pamiętajmy jednak, że największą karą, jaka może nas spotkać, jeśli zdecydujemy się przewozić dziecko bez fotelika, jest kalectwo lub śmierć dziecka na skutek obrażeń odniesionych w wypadku.

ea/KRP V