Razem zapobiegajmy oszustwom "na wnuczka i policjanta" - Aktualności - Komenda Stołeczna Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Razem zapobiegajmy oszustwom "na wnuczka i policjanta"

Data publikacji 26.09.2014

W komisariacie w Wawrze z inicjatywy komendanta i naczelnika prewencji odbyło się spotkanie z przedstawicielami placówek bankowych i pocztowych położonych na terenie dzielnicy. Policjanci przybliżyli przybyłym gościom zagadnienie oszustw dokonywanych metodą "na wnuczka i policjanta ".

Funkcjonariusze omówili sposoby działania przestępców, metody jak należy zapobiegać i jak unikać tego rodzaju przestępczości oraz co robić w sytuacji zagrożenia. Prelekcja była zobrazowana pokazem multimedialnym, zaprezentowano również opracowaną ulotkę-platakt prewencyjny, który potem został przekazany w celu dystrybucji w podległych gościom placówkach oraz wśród mieszkańców.

Komendant z naczelnikiem zaapelowali do pracowników banków i poczty o czujność, wrażliwość i włączenie się w zapobieganie tego typu przestępstwom. W bardzo wielu przypadkach to właśnie pracownicy tych instytucji, którzy mają bezpośredni kontakt z klientem, potencjalnym pokrzywdzonym, są w stanie zapobiec dokonaniu oszustwa. Spotkaliśmy się już z wieloma takimi przypadkami, kiedy to pytanie zadane przez pracownika banku, "czy klientka lub klient nie otrzymali przypadkiem telefonu z prośbą o pilną pożyczkę lub z propozycją wzięcia udziału w policyjnych działaniach", udaremniło wypłatę pieniędzy, a tym samym ich utratę i popełnienie przestępstwa.

ea/jw