W trosce o bezpieczeństwo osób starszych - Aktualności - Komenda Stołeczna Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

W trosce o bezpieczeństwo osób starszych

Data publikacji 08.10.2014

Mokotowscy policjanci rozpoczęli cykl spotkań z seniorami, których głównym celem jest uświadomienie osobom starszym zagrożeń, jakie mogą spotkać ich w codziennym życiu, w tym związanych z oszustwami metodą na „wnuczka”, „krewnego” lub „policjanta – funkcjonariusza CBŚ”. Wczoraj taka prelekcja dla mieszkańców Ursynowa odbyła się w Natolińskim Ośrodku Kultury, przy ulicy na Uboczu 3.

Seniorzy to grupa osób, które powinny być otoczone szczególną ochroną, którym należy się szacunek i bezinteresowna pomoc. Zdarza się, że są to ludzie samotni, zapomniani przez bliskich. Przestępcy wykorzystując ich łatwowierność, uczciwość oraz niestety - naiwność ludzką. W bezduszny sposób odbierają to, na co przez całe życie pracowali i bez skrupułów pozbawiają oszczędności.

W ostatnim czasie oszuści wyłudzają od starszych osób pieniądze metodą na tzw. „policjanta”. W większości sprawcy tego typu oszustw są zatrzymywani dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukane. Niestety, wciąż są osoby, które stają się ofiarami tego typu przestępców. Kiedy odbierają telefon od rzekomego „policjanta” z prośbą o pomoc w zatrzymaniu oszustów działających metodą na tzw. "wnuczka", przekazują często oszczędności całego życia.

Policjanci podczas wczorajszego spotkania radzili, co zrobić, aby nie paść ofiarą oszustów i jak należy postępować w takich sytuacjach. Seniorzy poznali także sposoby oraz metody, jakie stosują przestępcy, aby oszukać bądź okraść osoby samotne i starsze. Mundurowi tłumaczyli również, na co zwrócić uwagę podczas zakupów, pobytu w szpitalu, czy odwiedzając groby bliskich (w związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych). Dodatkowo podczas miłej i przyjaznej wymiany zdań, odpowiadali na pytania gospodarzy związane z tematyką spotkania, jak również innymi problemami, jakie nurtują ludzi starszych, a mają bezpośredni wpływ na ich bezpieczeństwo.

Przypominamy, że Komenda Stołeczna Policji uruchomiła specjalną linię telefoniczną dla tych osób, które podejrzewają, że mógł do nich zatelefonować oszust podający się za „wnuczka”, „krewnego” lub „policjanta – funkcjonariusza CBŚ”. Telefonować można pod nr 22 60-33-222.

mb/aw