„Nie daj się oszukać” – spotkanie z seniorami - Aktualności - Komenda Stołeczna Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

„Nie daj się oszukać” – spotkanie z seniorami

Data publikacji 26.02.2015

Seniorze bądź bezpieczny, nie daj oszukać się „wnuczkowi” - pod takim hasłem policjanci z komendy na Pradze Północ przeprowadził spotkanie z seniorami z Klubu Złotego Wieku przy ulicy Jagiellońskiej 56. Współorganizatorami spotkania był Ośrodek Pomocy Społecznej i dzielnicowa Delegatura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Głównym celem spotkania było uświadomienie osób starszych i przekazanie im wiedzy na temat zagrożeń, jakie mogą spotkać ich w codziennym życiu, w tym związanych z oszustwami metodą „ na wnuczka, krewnego, funkcjonariusza”. Niewątpliwie spotkanie to przebiegło w miłej, przyjaznej atmosferze oraz pozostawiło w świadomości seniorów wiedzę dotyczącą podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Sprawcy przestępstw dokonywanych na osobach starszych działają w różnorodny sposób i za pomocą różnych metod, wykorzystując najczęściej zaufanie i "dobre serce" tych ludzi. Bardzo często oszuści pukają do drzwi pod różnymi pretekstami, np. z prośbą o wodę czy coś do jedzenia, oferując sprzedaż artykułów przemysłowych bądź też podając się za osoby urzędowe np. listonosza, pracownika ZUS-u, siostrę PCK, hydraulika lub przedstawiciela fundacji czy stowarzyszenia, pogotowia ratunkowego. Po podstępnym wejściu do mieszkania, wykorzystując nawet chwilową nieuwagę, okradają domowników.

Wczoraj, w Klubie Złotego Wieku przy ulicy Jagiellońskiej 56 na Pradze Północ, policjanci z Komendy Rejonowej spotkali się z osobami starszymi. Współorganizatorami spotkania był Ośrodek Pomocy Społecznej i dzielnicowa Delegatura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Policjanci przekazali seniorom niezbędną wiedzę, mającą na celu bezpieczeństwo osób starszych oraz jak nie stać się ofiarą przestępstw metodą „na wnuczka, krewnego” czy „funkcjonariusza”. Dodatkowo podczas miłej i przyjaznej wymiany zdań, funkcjonariusze odpowiadali na pytania gospodarzy związane z tematyką spotkania, jak również innymi problemami, jakie nurtują ludzi starszych, a mają bezpośredni wpływ na ich bezpieczeństwo. Ponadto uczestnicy spotkania chętnie dzielili się z policjantami swoimi doświadczeniami życiowymi, niejednokrotnie przykrymi dla nich, ale pozwalającymi im na wyciągnięcie konstruktywnych wniosków na przyszłość.

ea/ms