Uwaga na oszustów – policjanci ostrzegają i edukują - Aktualności - Komenda Stołeczna Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na oszustów – policjanci ostrzegają i edukują

Data publikacji 04.05.2015

Mokotowska policjantka uczestniczyła w spotkaniu zorganizowanym dla seniorów w Ośrodku Edukacji Kulturalnej „Sadyba”, na którym przekazała im informacje na temat zagrożeń, jakie mogą spotkać ich w codziennym życiu. Podawanie się za krewnych, funkcjonariuszy, czy pracowników różnych instytucji oraz firm usługowych to najczęściej stosowana metoda przez oszustów, których ofiarami padają z reguły osoby starsze lub samotnie mieszkające. Aby uniknąć zagrożenia wystarczą zwykłe środki ostrożności, przypominamy je.

Policjanci aktywnie uczestniczą w edukacji mieszkańców w związku z przypadkami oszustw metodą na „wnuczka”, „krewnego” lub „policjanta – funkcjonariusza CBŚ”. Każde takie spotkanie jest okazją dla mundurowych, aby uświadomić, zwłaszcza osobom starszym zagrożenia, jakie mogą spotkać ich w codziennym życiu.

W ostatnim czasie policjanci spotkają się głównie z przypadkami oszustw, gdzie sprawcy wyłudzają pieniądze metodą na tzw. „policjanta”. W większości sprawcy tego typu oszustw są zatrzymywani, również dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukane. Niestety wciąż są osoby, które stają się ofiarami tego typu przestępców. Kiedy odbierają telefon od rzekomego „policjanta” z prośbą o pomoc w zatrzymaniu oszustów działających metodą na tzw. "wnuczka", przekazują często oszczędności całego życia.

Ostatnio policjantka zajmująca się prewencją kryminalną w mokotowskiej komendzie spotkała się w Ośrodku Edukacji Kulturalnej „Sadyba” z najstarszymi mieszkańcami dzielnicy. Policjantka radziła co zrobić, aby nie paść ofiarą oszustów i jak należy postępować w takich sytuacjach. Seniorzy poznali także sposoby oraz metody, jakie stosują przestępcy, aby oszukać bądź okraść osoby samotne i starsze. Funkcjonariuszka tłumaczyła również na co zwrócić uwagę podczas zakupów, pobytu w szpitalu, czy podróżując środkami komunikacji miejskiej.

mb/fot. OEK "Sadyba"/ij