Stołeczni policjanci promują akcję ,,Wróć bezpiecznie"! - Aktualności - Komenda Stołeczna Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Stołeczni policjanci promują akcję ,,Wróć bezpiecznie"!

Data publikacji 28.08.2015

Kierowca wracający z wakacji zatrzymał się w niedozwolonym miejscu, na pasie awaryjnym trasy ekspresowej. Włączając się do ruchu nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującemu, jadącemu prawym pasem ruchu w wyniku czego doprowadził do zderzania z tym pojazdem. Dziecko przewożone w nieprawidłowo przymocowanym foteliku w wyniku zderzenia pojazdów wypadło z samochodu. Jego stan jest krytyczny.

Tym razem była to tylko symulacja wypadku drogowego mająca zwrócić uwagę na problem jakim jest niezgodnie z przepisami korzystanie z nowoczesnej infrastruktury drogowej jaką są trasy szybkiego ruchu, nieprawidłowe przewożenie dzieci w fotelikach czy też nieumiejętne zapinanie pasów. Organizatorem wydarzenia był GDDKiA O/Warszawa, Komenda Stołeczna Policji oraz Fundacja „Anikar”.

Coraz częściej kierowcy zapominają o tym, że obowiązuje całkowity zakaz zatrzymywania się na trasach szybkiego ruchu i autostradach poza miejscami do tego wyznaczonymi czyli Miejscami Obsługi Podróżnych (w skrócie: MOP).

Autostrady i trasy ekspresowe są zaprojektowane w sposób, który dopuszcza poruszanie się po nich z prędkością odpowiednio do 140 km/h i 120 km/h, a€“ możliwość bezpiecznego włączenia się do ruchu istnieje jedynie w wyznaczonych do tego miejscach. Nieuzasadnione zatrzymywanie się na autostradach i drogach ekspresowych oraz opuszczanie pojazdów stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich użytkowników ruchu drogowego.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KSP przypominali o tym podczas niedzielnej akcji społecznej organizowanej razem z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad oraz Fundacją „Anikar”. Ponadto zwrócili uwagę na konsekwencje wynikające z prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu.

Na miejscu oprócz Policji i GDDKiA obecni byli ratownicy medyczni z Fundacji „Anikar”, którzy wszystkich chętnych przeszkolili z zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Należy pamiętać, że umiejętność ta jest niezwykle istotna z uwagi na to, że pierwsze cztery minuty po wypadku są kluczowe dla uratowania życia i zdrowia poszkodowanych.

Ponadto, ratownicy instruowali jak prawidłowo montować foteliki i zapinać pasy.

Na miejscu dla chętnych do dyspozycji byli przedstawiciele Komendy Stołecznej Policji, Sekretariatu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Fundacji „Anikar”. Nad całością czuwali Rycerze Jedi i Szturmowcy Imperium.

Akcja Społeczna odbyła się w godzinach 14.00-“ 16.00.  Miejsce: Jezdnia południowa Trasy AK prowadząca ruch w kierunku Białegostoku, przed ul. Mickiewicza.

mgd/wykorzystano materiał Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad