Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wyróżnienie dla stołecznych policjantów z „realizacyjnego”

Data publikacji 28.09.2015

W dniach 22-25 września w Gdańsku odbyła się VIII edycja konferencji i zawodów taktyczno-medycznych „PARAMEDYK 2015”. Wzięło w niej udział dwadzieścia czteroosobowych drużyn reprezentujących Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Ministerstwo Sprawiedliwości. Wśród nich znalazła się reprezentacja Wydziału Realizacyjnego KSP, która od wielu lat plasuje się w ścisłej czołówce klasyfikacji. Również w tym roku zacięta rywalizacja różnicą zaledwie kilku punktów wyłoniła cztery najlepsze ekipy. Oprócz „WR-ki” wyróżnienia otrzymały drużyny z Wydziału Antyterrorystycznego ABW, Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie oraz SPAP Gdańsk.

Tegoroczne zawody rozpoczęły się konferencją, podczas której zaproszeni goście prezentowali  nowinki z dziedziny ratownictwa. Wśród prelegentów znalazły się znane osobistości ze świata medycznego oraz przedstawiciele szkół policji. Po części teoretycznej organizatorzy przedstawili dwa założenia taktyczno-medyczne, z którymi  w ramach ćwiczeń przed zawodami musieli zmierzyć się uczestnicy. Celem nadrzędnym było uwolnienie zakładników z rąk terrorystów. Scenerią pierwszego zadania był trzypiętrowy budynek banku, natomiast w drugim funkcjonariusze przeprowadzali szturm na autobus miejski.

Oba założenia były realizowane w grupach czterdziestoosobowych, a podjęte działania wymagały ścisłej współpracy operatorów różnych formacji. W pierwszej kolejności należało zneutralizować zagrożenie w postaci uzbrojonych terrorystów, a  następnie przeprowadzić ewakuację i zorganizować punkt udzielania pomocy poszkodowanym. Należy podkreślić wysoki poziom organizacji i zaangażowania gospodarzy, którzy zadbali o najmniejsze szczegóły i realizm wszystkich zadań. W każdym z nich  uczestniczyło kilkunastu ucharakteryzowanych i przygotowanych do roli rannych zakładników pozorantów.

Kolejnego dnia rozpoczęły się właściwe zawody, w których na każdą z drużyn czekało osiem zadań. Skala trudności była bardzo zróżnicowana - począwszy od udzielenia pomocy jednej osobie aż po skomplikowane założenia z udziałem wielu rannych pozorantów oraz napastników. Sędziowie  bacznie przyglądali się rozwiązaniom taktycznym i zdolnościom organizacji działań (m.in. z grupą celowo zakłócających zadanie pozorantów). Punkty były odejmowane za każde nieprawidłowe zachowanie drużyn. Spośród wszystkich ciekawych zadań warto wyróżnić: wypadek samochodowy podczas transportu osoby podejrzewanej o terroryzm, starcie pseudokibiców oraz bunt i wzięcie zakładników w autobusie przewożącym więźniów.

Zawody były bardzo wyczerpujące, a poziom rywalizacji wśród czołowych zespołów bardzo wyrównany.
W niektórych konkurencjach o punktacji decydowały sekundowe różnice miedzy drużynami, dlatego w szczególny sposób gratulujemy funkcjonariuszom Wydziału Realizacyjnego KSP zdobycia wyróżnienia.

Tekst, foto: WR KSP