Policyjne dozory dla pseudokibiców - Aktualności - Komenda Stołeczna Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjne dozory dla pseudokibiców

Data publikacji 25.08.2009

W czasie sobotniego meczu warszawskiej Polonii i gdańskiej Lechii policjanci biorący udział w zabezpieczeniu zatrzymali 12 osób podejrzewanych o nieuprawnione wtargnięcie na stadion i naruszenie nietykalności cielesnej pracownika ochrony. Po raz pierwszy postawiono kibicom zarzuty z nowej ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. 11 osób usłyszało zarzut z art. 60 ustawy i dwie dodatkowo zarzuty naruszenia nietykalności pracownika ochrony. Wobec 8 osób prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego.

Przypominamy, że w czasie sobotniego spotkania Lechii i Polonii doszło do incydentu, w czasie którego grupka kilkudziesięciu kibiców wtargnęła na stadion Polonii przy ul. Konwiktorskiej. Przepychanka rozpoczęła się, gdy kilkudziesięcioosobowa grupa kibiców z wybrzeża w sposób nieuprawniony chciała wejść na stadion. Gdy ochrona obiektu nie zezwoliła na to, doszło do siłowego wtargnięcia na stadion, w tym czasie też pobity został jeden z pracowników ochrony stadionu.

Kilkanaście z osób, które wtargnęły na obiekt zostało rozpoznanych przez ochronę i zatrzymanych w czasie, gdy wychodzili już z meczu. Wobec zatrzymanych prowadzone były po raz pierwszy czynności z nowej ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Nowością jest zapis art. 60 paragraf 3, który traktuje pracowników ochrony i służb informacyjnych, jak funkcjonariusza publicznego dając mu szczególną ochronę prawną.

Jedenastu z zatrzymanych usłyszało zarzut nieuprawnionego wtargnięcia na stadion, dwie osoby usłyszały dodatkowo zarzut naruszenia nietykalności cielesnej członka służby porządkowej. Prokurator na wniosek Policji wobec 8 osób zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego.

 

ak, to