Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wpadł z papierosami i spirytusem bez akcyzy i jeszcze chciał dać łapówkę

Data publikacji 14.06.2016

Policjanci z ogniwa patrolowo-interwencyjnego podczas kontroli samochodu, którym kierował 42-letni obywatel Armenii, znaleźli ukryte w aucie 880 paczek papierosów bez znaków skarbowych akcyzy i 16 litrowych butelek ze spirytusem. Podczas kontroli 42-latek próbował wręczyć policjantom łapówkę w celu skłonienia ich do naruszenia przepisów prawa i odstąpienia od dalszych czynności służbowych. Policjanci stanowczo odmówili, zabezpieczyli towar, a podejrzanego o przestępstwa skarbowe osadzili w policyjnym areszcie. Wobec podejrzanego prokurator zastosował poręczenie majątkowe, dozór Policji i zakaz opuszczania kraju. Za przestępstwo łapownictwa grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z ogniwa patrolowo-interwencyjnego sprawdzali okolice mińskiego targowiska. W pewnej chwili na ulicy Bocznej zauważyli osobowego forda, którego zatrzymali do kontroli.

Funkcjonariusze zauważyli w aucie podejrzane pakunki. Po ich otwarciu okazało się, że są tam ukryte papierosy i butelki ze spirytusem, bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Łącznie znajdowało się tam 880 paczek papierosów i 16 litrówek ze spirytusem.

Sprawdzanym kierowcą okazał się 42-letni obywatel Armenii. Kiedy policjanci realizowali z nim czynności służbowe, ten próbował ich przekupić, proponując łapówkę w zamian za odstąpienie od kontroli.

Ta propozycja spotkała się ze stanowczą odmową policjantów. Mundurowi zabezpieczyli cały towar i razem z podejrzanym przewieźli do komendy. 42-latek trafił następnie do policyjnego aresztu.

Do sprawy włączył się prokurator i policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją mińskiej komendy.

Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie mężczyźnie dwóch zarzutów karnych, z których pierwszy dotyczył popełnienia przestępstwa skarbowego polegającego na przewożeniu „kontrabandy”, drugi natomiast próby wręczenia policjantom korzyści majątkowej w celu skłonienia ich do  naruszenia prawa, poprzez odstąpienie od interwencji.

Prokurator zastosował wobec 42-latka środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, zakazu opuszczania kraju i dozoru policyjnego. Za przestępstwa, o których popełnienie został podejrzany 42-latek, grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

ea/dn

  • Policjant z zabezpieczonymi papierosami oraz spirytusem
Ładowanie odtwarzacza...