Bezpieczne wakacje 2016 - Aktualności - Komenda Stołeczna Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczne wakacje 2016

Data publikacji 25.06.2016

Jak w każde wakacje dzieci wyruszają na kolonie i obozy, dorośli wyjeżdżają na urlopy, wiele osób wybiera aktywny wypoczynek nad wodą lub na górskich szlakach. Okres wakacji, to również czas dalekich podróży, co wiąże się ze wzmożonym ruchem autobusów i samochodów, które przewożą dzieci na letni wypoczynek. Częściej niż zwykle odwiedzane są kluby, puby i dyskoteki. Aby uchronić się przed niebezpieczeństwem i jego negatywnymi następstwami, warto przypomnieć sobie, czego należy się wystrzegać i na co zwracać szczególną uwagę, aby wakacje minęły bezpiecznie dostarczając tylko pozytywnych i niezapomnianych wrażeń.

Apelujemy do dzieci i młodzieży o rozwagę, a do rodziców i opiekunów zwracamy się z prośbą o zwrócenie szczególnej uwagi na to, co robią ich pociechy w czasie wolnym.

Gdy wysyłasz dziecko na kolonię – skorzystaj z KONTROLI AUTOKARU:

Aby dzieci bezpiecznie dojechały na miejsce kolonii i obozów, policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji kontrolują autokary przewożące dzieci. Sprawdzają stan techniczny pojazdów, trzeźwość kierowców oraz wszelkie niezbędne dokumenty. Kontrole odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 6.00-9.30 na parkingu przed halą "Torwar" przy ul. Łazienkowskiej.

Kontrole poza dniami i godzinami wystawiania punktów kontrolnych, dokonywane będą na podstawie zgłoszenia do Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji pod numerami telefonów:

22-603-77-55 lub 56 (całodobowo),
22-603-77-18 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 16.00).

Zanim wyjdziesz z domu i zamkniesz drzwi:

Złodziej nie ma wakacji. Dobrą praktyką jest, aby przed wyjazdem poprosić zaufaną osobę, np. sąsiada o zaopiekowanie się mieszkaniem. Czasami wystarczy wieczorem włączyć na chwilę światło, zabrać ze skrzynki pocztowej korespondencję oraz zebrać ulotki spod drzwi. Jeżeli nie możesz liczyć na taką pomoc, proponujemy:

 • spisać numery fabryczne i markę sprzętu RTV i AGD,
 • starannie zabezpieczyć przedmioty o dużej wartości, ważne dokumenty i gotówkę,
 • dokładnie zamknąć wszystkie okna i drzwi,
 • zakręcić dopływ gazu i wody, odłączyć niepotrzebne urządzenia elektryczne od zasilania.

Upewnij się, że przygotowałeś samochód do podróży:

Przed wyjazdem sprawdźmy stan techniczny samochodu. Wizyta w stacji diagnostycznej nie zajmie dużo czasu, a naprawienie ewentualnych drobnych usterek pozwoli bezpiecznie dojechać do miejsca wypoczynku. Zaplanujmy trasę przejazdu z uwzględnieniem przerw na odpoczynek, sprawdźmy aktualne informacje o remontach i budowach na wyznaczonej trasie. Koniecznie sprawdźmy ważność ubezpieczenia OC, wymagane wyposażenie oraz stan koła zapasowego, dopasujmy fotelik do sylwetki dziecka. Jeśli znajdziemy na to wszystko czas, unikniemy w podróży przykrych niespodzianek. Przed wyjazdem w trasę dobrze wypocznijmy.


Zasady bezpiecznego pobytu nad wodą:

 • korzystaj tylko z kąpielisk strzeżonych, ograniczonych bojami: żółtymi dla początkujących oraz czerwonymi dla zaawansowanych,
 • przestrzegaj zasad regulaminu kąpieliska, stosuj się do zaleceń ratownika oraz znaków informacyjnych i ostrzegawczych,
 • ubrania i rzeczy osobiste pozostawiaj pod opieką znanej Ci osoby,
 • po dłuższym opalaniu się wchodź do wody powoli – szok termiczny może być przyczyną tragicznego w skutkach wypadku,
 • po spożytym posiłku odpocznij przed kąpielą,
 • przed skokiem do nieznanej wody zbadaj dno - korzeń, kamień, czy jakikolwiek przedmiot może spowodować groźny uraz kręgosłupa,
 • wzywaj pomoc wyłącznie w sytuacjach, kiedy rzeczywiście jest potrzebna,
 • zwracaj uwagę na innych kąpiących się, którzy mogą potrzebować pomocy,
 • w przypadku złego samopoczucia natychmiast wyjdź z wody,
 • nigdy nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu,
 • jeżeli pod Twoją opieką znajduje się młodsze rodzeństwo ani na chwilę nie spuszczaj go z oka – małe dzieci nigdy nie powinny kąpać się same.

Bezwzględnie zabrania się korzystania z kąpieliska, na którym wywieszona jest flaga koloru czerwonego!!!

Planując wypoczynek nad wodą, zwróć uwagę na miejsca, które oznaczono jako Czarny Punkt Wodny, to miejsca gdzie występuje zwiększone niebezpieczeństwo utonięcia.

Dziecko na kolonii/obozie:

 • sprawdź kto organizuje pobyt dziecka oraz czy posiada odpowiednie kwalifikacje,
 • uczulaj i ostrzegaj dziecko przed kontaktami z osobami nowo poznanymi, które mogą okazać się niebezpieczne,
 • uświadamiaj i ostrzegaj dziecko o niebezpieczeństwie, jakie niosą za sobą narkotyki, papierosy oraz alkohol pamiętając, że wakacje sprzyjają pierwszym kontaktom z nimi,
 • przestrzegaj dziecko przed kontaktem ze zwierzętami, które mogą być nosicielami wścieklizny.

ea