Spokojne Święta Wielkiej Nocy - Aktualności - Komenda Stołeczna Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Spokojne Święta Wielkiej Nocy

Data publikacji 15.04.2017

Nieodzownie z okresem świątecznym i kilkudniową nieobecnością domowników związany jest wzmożony ruch pojazdów i pieszych oraz nasilenie zjawisk patologicznych - kradzieży kieszonkowych, włamań do mieszkań, domów. Policjanci przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Aby życzeniom świątecznym stało się zadość pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

NA ZAKUPACH

Zachowajmy szczególną ostrożność w sieciach handlowych, na bazarach, targowiskach i środkach komunikacji publicznej. Kieszonkowcy mają duże pole do popisu. Zwróćmy uwagę na podręczne torby, nie przechowujmy dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki.

Pamiętajmy, że złodzieje kieszonkowi najczęściej pracują w grupie, tworzą tzw. sztuczny tłok, aby móc łatwiej wejść w posiadanie naszych rzeczy. Zanim dojdzie do kradzieży, złodzieje robią rozpoznanie. Przyglądają się osobom przy bankomatach, kasach lub innych miejscach, gdzie sięgamy po portfel, dlatego wiedzą, ile gotówki ma potencjalna ofiara oraz gdzie ją przechowuje.

Nie przechowujmy gotówki w jednym miejscu. Korzystając z bankomatów wybierzmy urządzenia znajdujące się w ruchliwym i oświetlonym miejscu. Nie zapisujmy kodu PIN na karcie bankomatowej.

Parkując samochód przed sklepami wybierajmy oświetlone miejsca, korzystajmy z parkingów strzeżonych. Wysiadając pamiętajmy o zamknięciu pojazdu i włączeniu urządzeń alarmowych.

Nie pozostawiajmy w samochodzie na widocznym miejscu cennych i atrakcyjnych przedmiotów.

 

MIESZKANIE I DOM

Mieszkanie, szczególnie w okresie świątecznym, to łakomy kąsek dla złodzieja. Pamiętajmy, aby wyjeżdżając na święta do najbliższych, swoje mieszkanie pozostawić pod okiem przyjaznego sąsiada. Baczny sąsiad nigdy nie odmówi pomocy. Często zauważy obce osoby, które kręcą się w pobliżu naszego domu bądź mieszkania. Wtedy przestępcy rezygnują ze swych zamiarów.

Wychodząc z domu:

 • zamknij wszystkie okna i drzwi. Czy wiesz, że około 2/3 włamywaczy dostaje się do mieszkań przez okno?
 • nie zostawiaj kluczy w "dobrych schowkach" (pod wycieraczką, za doniczką na oknie, za framugą drzwi) - złodziej zazwyczaj zna te miejsca nie gorzej od Ciebie;
 • zamknij również okienka piwniczne i innych pomieszczeń gospodarczych, przez które można przedostać się do mieszkania;
 • wychodząc wieczorem z domu zaciągnij zasłony lub opuść żaluzje i pozostaw w pokoju włączone światło - stwórz pozory, że w domu ktoś jest;
 • nie pozostawiaj w drzwiach żadnych kartek typu "wyszłam do Krysi", włamywacz bardzo lubi gwarancje, że mieszkanie jest puste;
 • jeżeli masz telefon z automatyczną sekretarką, nie nagrywaj wiadomości, o której wracasz do domu. Włamywacz może również skorzystać z takiej informacji;
 • wychodząc, nawet na krótko, po list do skrzynki czy wyrzucić śmieci - zamykaj drzwi na klucz. Złodziej nie potrzebuje wiele czasu, aby wtargnąć do Twojego mieszkania.

Nie zostawiajmy korespondencji w skrzynce pocztowej. Pamiętajmy o zamknięciu okien i drzwi oraz o włączeniu systemu zabezpieczającego.

Pamiętajmy o zamknięciu zaworu wody i gazu, aby uniknąć ewentualnej awarii.

 

W PODRÓŻY

 • Przed wyjazdem sprawdzenia wymaga stan techniczny pojazdu.
 • Kierujący zawsze powinien być trzeźwy i wypoczęty.
 • Przestrzegajmy zasad i przepisów ruchu drogowego.
 • W środkach komunikacji publicznej, zwłaszcza na dalekich trasach,
 • nie rozmawiajmy z przypadkowymi osobami i nie przyjmujmy żadnych poczęstunków od współpasażerów.

Jeżeli zaobserwujemy jakąkolwiek niepokojącą sytuację, poinformujmy niezwłocznie obsługę.

 

WIELKANOCNY PONIEDZIAŁEK POWINIEN PRZEBIEGAĆ Z POSZANOWANIEM ZARÓWNO TRADYCJI, JAK I INNYCH OSÓB!

Pamiętajmy:

 • Oblanie drugiej osoby wodą może być odebrane jako naruszenie nietykalności cielesnej oraz doprowadzić do zniszczenia odzieży i w konsekwencji skutkować odpowiedzialnością finansową.
 • Nagłe oblanie szyb przejeżdżającego samochodu może spowodować zagrożenie w ruchu drogowym, a nawet doprowadzić do wypadku.
 • Wlewanie wody do mieszkań, klatek schodowych, samochodów, środków komunikacji miejskiej może zostać zakwalifikowane jako wykroczenie o charakterze chuligańskim.

ea