Ochrona dzieci online - Aktualności - Komenda Stołeczna Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Ochrona dzieci online

Data publikacji 26.04.2017

Wszyscy chcemy jak najlepiej dla naszych dzieci, włączając w to umiejętność korzystania z najnowszych osiągnięć technologii. Jednakże wprowadzenie ich do tego świata, wiąże się z szeregiem niebezpieczeństw, o których dzieci nie wiedzą i na które nie są przygotowane. Jako rodzice, jesteśmy odpowiedzialni za to, aby nasze dzieci rozumiały zagrożenia i wiedziały, jak się przed nimi bronić. Może to okazać się trudne, głównie ze względu na to, że sami dorastaliśmy w innym środowisku.

TRZY NAJCZĘŚCIEJ SPOTYKANE ZAGROŻENIA W SIECI INTERNET

Ochrona naszych dzieci wymaga zrozumienia przez nas, jakie zagrożenia mogą na nie czyhać w Internecie.

1. Nieznajomi: Jest to pierwsze z zagrożeń, jakie przychodzi do głowy, gdy myślimy o ochronie dzieci w Internecie. Nieznajomi w tym kontekście to osoby (z reguły pełnoletnie), które starają się nawiązać kontakt poprzez sieć Internet z dziećmi. Tworzy to potencjalnie niebezpieczną sytuację i może prowadzić do wykorzystywania dzieci oraz pedofilii. Osoby, które poszukują swoich potencjalnych ofiar same często podają się za dzieci.

2. Koledzy: Są to osoby, które nasze dzieci już znają, np. koledzy i koleżanki ze szkoły. Niestety mogą one stanowić poważne zagrożenie, gdy zaczną się znęcać psychicznie nad naszym dzieckiem. Takie zastraszanie nie musi pociągać za sobą żadnej przemocy fizycznej. Ponadto Internet przez swoje ogromne możliwości pozwala na zamieszczanie obraźliwych treści, które może przeczytać każdy. Problemem może także stać się kradzież internetowej tożsamości naszego dziecka (np. konta w serwisie Facebook) i wykorzystując ją, sprawienie mu wielu nieprzyjemności. Dodatkowo, wszystkie działania mogą być podejmowane anonimowo, co daje fałszywe poczucie bezkarności i dodatkowo ułatwia cały proceder.

3. Dzieci: W dzisiejszym świecie portali społecznościowych dzieci z łatwością mogą stać się swoim własnym wrogiem. Wszystko, co “wrzucą” do sieci staje się dostępne dla całego świata, a zarazem może być bardzo trudne, bądź wręcz niemożliwe do późniejszego usunięcia. Przede wszystkim dzieci nie zdają sobie sprawy z tego, w jaki sposób to, co umieszczą w sieci może mieć wpływ na ich przyszłość. Jakiekolwiek żenujące lub nielegalne materiały opublikowane przez nasze dziecko lub o naszym dziecku, mogą negatywnie wpłynąć na jego życie, niekoniecznie od razu. Wszystkie personalne informacje, jakie zostaną w sieci zamieszczone, mogą zostać wykorzystane nie tylko do zadania bezpośredniej krzywdy dziecku, ale także całej naszej rodzinie.


OCHRONA DZIECI

Kilka kroków, które pomogą nam chronić nasze dzieci:

  • Edukacja: Najważniejszym ze wszystkich kroków na tej liście jest edukacja naszych dzieci. Upewnijmy się, że rozumieją one wcześniej opisane zagrożenia. Rozmawiajmy z nimi o tym, co robią w Internecie i bądźmy otwarci na pytania i problemy, jakie mogą tam napotkać.
  • Wyznaczony komputer: Dzieci powinny mieć swój własny komputer. W przypadku, gdy zarażą go wirusem, nasze własne konta (bankowe, poczty i inne) pozostaną bezpieczne. Komputer ten powinien znajdować się w miejscu, gdzie będzie cały czas widoczny, tak abyśmy mogli kontrolować to, co dzieci robią online. Dla każdego z dzieci stwórz oddzielne konto użytkownika, które nie będzie miało praw administratora. Pomoże Ci to w zapewnieniu im ochrony i dodatkowo pozwoli na większą kontrolę.
  • Urządzenia przenośne: Urządzenia przenośne mogą być większym kłopotem w zarządzaniu. Spróbujmy ustalić ramy czasowe, kiedy dzieci mogą posługiwać się komórką. Dobrym pomysłem jest stworzenie “domowego centrum ładowania”, gdzie o wyznaczonej porze dzieci oddawałyby swoje komórki i przez resztę dnia z nich nie korzystały. Także w nocy raczej nie powinno się pozwalać im na korzystanie z takich urządzeń, aby niepotrzebnie nie traciły czasu w sieci, gdy powinny spać.
  • Sieci społecznościowe: Bądźmy na bieżąco z tym, co dzieci robią online poprzez stworzenie sobie własnych kont w serwisach społecznościowych, z których korzystają, np. Facebook, Twitter, Instagram i innych, a następnie dołączenie do grona ich kontaktów. W ten sposób będziemy mogli śledzić, co publikują i odpowiednio szybko zareagować, jeśli pojawi się coś niewłaściwego.
  • Zasady: Postarajmy się stworzyć zestaw zasad, które nasze dzieci mają przestrzegać będąc w sieci. Przykładowe zasady mogą definiować, kiedy dzieci mogą korzystać z Internetu, jak długo, jakich aplikacji i gier mogą używać, a jakich nie oraz jakie informacje mogą udostępniać w Internecie, a jakie nie. Pamiętajmy, że same zasady nabierają znaczenia dopiero wtedy, gdy dzieci zrozumieją, jakie konsekwencje mogą im grozić za ich złamanie. Taki zbiór zasad powinien być stworzony razem z dziećmi, nawet w formie zabawy. Powieśmy go obok komputera, z którego korzystają, tak aby zawsze wiedziały, czego od nich oczekujesz.
  • Technologia: Ostatnim z kroków jakie powinniśmy podjąć to wykorzystanie rozwiązań, które zostały specjalnie przygotowane w celu monitorowania aktywności najmłodszych w sieci. Większość z obecnych na rynku systemów operacyjnych ma wbudowane funkcje “kontroli rodzicielskiej”. Dodatkowo możmy użyć sprawdzonych narzędzi, takich jak OpenDNS (rozwiązanie darmowe). Takie zabezpieczenia są skuteczne w przypadku najmłodszych dzieci. Im starsze są dzieci, tym więcej swobody potrzebują w sieci, nawet do wykonywania zwykłych zadań, jakie są im powierzone w szkole. Ponadto tracimy się nad nimi kontrolę, gdyż mogą uzyskiwać dostęp do sieci z miejsc takich jak: biblioteki, szkoły czy domy znajomych lub korzystać z urządzeń, które nie mają wbudowanej kontroli rodzicielskiej. W takim wypadku właśnie edukacja od najmłodszych lat będzie najbardziej efektywna i pozwoli Twoim dzieciom pozostać bezpiecznymi w sieci.

 

Mat. przyg. na podst. Biuletynu Bezpieczeństwa Komputerowego OUCH!