Uroczysta Polowa Msza święta i Apel Pamięci - Aktualności - Komenda Stołeczna Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uroczysta Polowa Msza święta i Apel Pamięci

Na placu Krasińskich w Warszawie przy Pomniku Powstania Warszawskiego odbyła się uroczysta Polowa Msza święta z okazji obchodów 73. rocznicy Powstania Warszawskiego. Wzięli w niej udział m. in. prezydent Andrzej Duda i członkowie rządu, w tym wicepremierzy Piotr Gliński i Mateusz Morawiecki, szef MSWiA Mariusz Błaszczak, Komendant Główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk oraz I Zastępca Komendanta Stołecznego Policji insp. Piotr Berent. Na uroczystościach nie zabrakło uczestników Powstania Warszawskiego, żołnierzy Armii Krajowej, kombatantów, przedstawicieli wojska, harcerzy, mieszkańców stolicy.

Prezydent przemawiając w poniedziałek wieczorem do zgromadzonych pod pomnikiem Powstania Warszawskiego, oddał hołd "rycerzom biało - czerwonej", uczestnikom sierpniowego zrywu w 1944 r.

W uroczystości na pl. Krasińskich, która jest częścią obchodów 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, wzięli udział m.in. weterani II wojny światowej, w tym powstańcy warszawscy, przedstawiciele władz państwowych oraz mieszkańcy Warszawy.

Po Mszy św. odbył się Apel Pamięci, w którym wymienieni zostali nie tylko ci, którzy polegli, ale także np. dowódcy powstania warszawskiego, którzy zmarli śmiercią naturalną, a także grupa kilku osób, które są zasłużone w kultywowaniu pamięci o powstaniu warszawskim.

W imieniu polskiej Policji  wieniec pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego wieniec złożyli Komendant Główny Policji oraz I Zastępca Komendanta Stołecznego Policji.

W tym roku obchodzimy 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W stolicy od kilku dni odbywają się uroczystości ku czci poległych i walczących o Warszawę w 1944 roku. Policjanci, jak co roku, włączyli się w obchody upamiętniające Powstanie i wspólnie z warszawiakami czczą pamięć Powstańców.

1 sierpnia 1944 r. rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Połączone siły państwa podziemnego podjęły decyzję o wspólnym wyzwoleniu spod hitlerowskiej okupacji.

(KGP/ PAP/ ar)