Kierowco, zachowaj odpowiednią odległość! - Aktualności - Komenda Stołeczna Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kierowco, zachowaj odpowiednią odległość!

Dwa auta brały udział w zdarzeniu drogowym , które zaistniało na 327 km drogi nr 7. Kierowca osobowej skody najprawdopodobniej nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i uderzył w tył poprzedzającej go ciężarówki. Na szczęście nikt nie ucierpiał w tym zdarzeniu. Pamiętajmy, że kierowca jest zobowiązany do utrzymywania odpowiedniego, czyli bezpiecznego odstępu między pojazdami. Ta odległość musi być wystarczająca do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego auta.

Do zdarzenia doszło wczoraj tuż przed 8:00 na 327 km drogi nr 7, kierunek Gdańsk. Według ustaleń policjantów 24-letni kierowca skody nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i uderzył w tył poprzedzającego go ciężarowego mana. Na szczęście żaden z kierowców ani pasażerka skody nie ucierpieli w tym zdarzeniu. 24-latek został ukarany mandatem.

Wszystkim kierowcom przypominamy, że należy dostosować bezpieczną odległość naszego auta od poprzedzającego go innego pojazdu. Poniżej przedstawiamy przepisy zawarte w art. 19 Kodeksu Drogowego:

Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.

2. Kierujący pojazdem jest obowiązany:

1) jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierującym;

2) hamować w sposób niepowodujący zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia;

3) utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu.

3. Poza obszarem zabudowanym, na jezdniach dwukierunkowych o dwóch pasach ruchu, kierujący pojazdem objętym indywidualnym ograniczeniem prędkości albo pojazdem lub zespołem pojazdów o długości przekraczającej 7 m jest obowiązany utrzymywać taki odstęp od pojazdu silnikowego znajdującego się przed nim, aby inne wyprzedzające pojazdy mogły bezpiecznie wjechać w lukę utrzymywaną między tymi pojazdami. Przepisu tego nie stosuje się, jeżeli kierujący pojazdem przystępuje do wyprzedzania lub gdy wyprzedzanie jest zabronione.

4. Poza obszarem zabudowanym w tunelach o długości przekraczającej 500 m, kierujący pojazdem jest obowiązany utrzymywać odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż:

1) 50 m - jeżeli kieruje pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t lub autobusem;

2) 80 m - jeżeli kieruje zespołem pojazdów lub pojazdem niewymienionym w pkt 1.

Pamiętajmy, że bezpieczna odległość między pojazdami zależy od wielu czynników, między innymi od prędkości z jaka jedziemy, od warunków atmosferycznych, a nawet od samopoczucia kierowcy. Dlatego czasami należy zwiększyć odległość, aby uniknąć zdarzenia drogowego. 

sk/eszs

  • Kierowco, zachowaj odpowiednią odległość!
  • Kierowco, zachowaj odpowiednią odległość!