W ich zatrzymaniu pomogła publikacja wizerunku - Aktualności - Komenda Stołeczna Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

W ich zatrzymaniu pomogła publikacja wizerunku

Data publikacji 13.09.2018

Policjanci z wydziału kryminalnego na Targówku zatrzymali 15 i 16-latka podejrzanych o udział w oszustwie metodą ,,na policjanta CBŚP". Nastolatkowie pełniąc rolę ,,odbieraków" wyłudzili od dwóch mieszkanek Targówka prawie 58 tys. złotych. W ustaleniu danych personalnych chłopców pomogła publikacja ich wizerunków na stronach internetowych policji. Decyzją sądu rodzinnego nastolatkowie zostali umieszczeni w Schroniskach dla Nieletnich.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego na Targówku prowadzili postępowanie w sprawie oszustwa metodą ,,na policjanta CBŚP" do którego doszło 6 sierpnia br. przy ul. Piotra Skargi na warszawskim Targówku. N/n kobieta podająca się za policjantkę wydziału Kryminalnego CBŚP zadzwoniła do 73-letniej mieszkanki Targówka i pod pretekstem zablokowania jej konta i przejęcia pieniędzy przez Policję w związku z zatrzymaniem szajki nieuczciwych pracowników banków namówiła starszą kobietę do wypłaty pieniędzy z banku i zaciągnięcia pożyczki.

W toku wykonanych czynności policjanci uzyskali rysopisy młodych mężczyzn, którzy odebrali od seniorki 21 500 złotych.

Dzięki żmudnej pracy operacyjnej i publikacji na stronach internetowych policji wizerunków młodych mężczyzn podejrzanych o bezpośredni udział w tym przestępstwie, kryminalni już po kilku dniach ustalili dane personalne nastolatków i zatrzymali ich.

W toku dalszych czynności okazało się, że chłopcy, na kilka godzin przed dokonaniem tego przestępstwa uczestniczyli w podobnym oszustwie, którego ofiarą padła 74-letnia kobieta, również mieszkanka Targówka. Z zebranych materiałów wynika, że 74-latka na hasło,,kurier" przekazała nastolatkom pieniądze w kwocie 16 350 oraz złotą biżuterię o wartości 20 tys. złotych.

Sprawą 15 i 16-latka zajęli się policjanci z Wydziału ds. Nieletnich i Patologii na Pradze Północ. Funkcjonariusze przesłuchali nastolatków i przedstawili im zarzuty za oszustwo.

Decyzją sądu rodzinnego chłopcy zostali umieszczeni w Schroniskach dla Nieletnich.

Ostrzegamy! Każdy, kto zetknie się z opisanym sposobem działania przestępców, powinien natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką Policji. Szybkie powiadomienie Policji, przyczyni się do zatrzymania oszustów i uchroni przed utratą oszczędności.

Nie bądźmy łatwowierni i nie dajmy się oszukać!!!

po/mw