,, Zygmunt III Waza” wróci do właściciela - Aktualności - Komenda Stołeczna Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

,, Zygmunt III Waza” wróci do właściciela

Data publikacji 11.11.2009

Złotą monetę wartą 60 tysięcy złotych, z wizerunkiem Zygmunta III Wazy z 1595 roku, zabezpieczyli policjanci z wydziału kryminalnego komendy stołecznej Policji. Moneta została zakupiona na terenie Szwajcarii. Po przekazaniu jej do Polski, w celu wykonania ekspertyzy, zaginęła.

Pewien obywatel Polski zakupił na terenie Szwajcarii złotą monetę z wizerunkiem Zygmunta III Wazy. Moneta, datowana na 1595 rok, warta jest szacunkowo około 60 tysięcy złotych. Nabywca przesłał monetę do Polski, w celu wykonania jej ekspertyzy. Osoba, która miała się tym zająć, postanowiła wykorzystać „okazję” do zarobku. Do właściciela monety odesłana została pusta przesyłka. Nadawca upewniał jednak poszkodowanego właściciela, że moneta została zapakowana.

Po pewnym czasie nieuczciwy ekspert postanowił wystawić monetę do sprzedaży. Policjanci wydziału kryminalnego z komendy stołecznej Policji szybko ustalili, że numizmat trafił do sprzedaży. Funkcjonariusze ustalili adres sklepu numizmatycznego, w którym zabezpieczyli monetę.

ew