Niedługo zimowe ferie - będą kontrole autokarów - Aktualności - Komenda Stołeczna Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Niedługo zimowe ferie - będą kontrole autokarów

Data publikacji 12.01.2019

Ferie zimowe w województwie mazowieckim trwają od 28 stycznia do 10 lutego. To czas odpoczynku dzieci i młodzieży od obowiązków szkolnych związany między innymi z wyjazdami indywidualnymi i zorganizowanymi. Policjanci warszawskiej "drogówki" jak zawsze dołożą starań, aby podróże były bezpieczne. Sprawdzą stan techniczny autokarów, będą także kontrolować stan samochodów osobowych, trzeźwość kierowców i sposób przewożenia dzieci. Zwiększony będzie nadzór nad ruchem na trasach wyjazdowych.

Już od 25 stycznia Wydział Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji wraz z Wojewódzkim Inspektoratem Transportu Drogowego w Radomiu Oddział Warszawa rozpocznie kontrole autokarów zorganizowanych grup wycieczkowych. Organizatorzy wyjazdów i rodzice zawsze mogą poprosić kierowców o okazanie protokołu takiej kontroli, aby mieć pewność, że dzieci będą podróżować sprawnym pojazdem, a wiozący je kierowca posiada odpowiednie kwalifikacje.

Kontrole autokarów odbywać się będą na parkingu samochodowym przylegającym do hali widowiskowo-sportowej "TORWAR" przy ul. Łazienkowskiej w Warszawie. Policjanci i Inspektorzy będą na posterunku w dniach:

  • 25 stycznia w godzinach 12.00-22.00 (ITD, WRD KSP w godz. 16.00-21.00),
  • 26 stycznia w godzinach 6.00-9.00 (ITD),
  • 27 stycznia w godzinach 6.00-10.00 (WRD KSP),
  • 28-29 stycznia w godzinach 6.00-9.00 (ITD),
  • 30-31 stycznia w godzinach 6.00-10.00 (WRD KSP),
  • 1-3 lutego w godzinach 6.00-10.00 (WRD KSP),
  • 4-5 lutego w godzinach 6.00-9.00 (ITD),
  • 6-9 lutego w godzinach 6.00-10.00 (WRD KSP).

Poza dniami i godzinami wystawienia punktów kontrolnych, kontrole będą dokonywane na podstawie zgłoszenia do Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji pod numerami telefonów:

  • (22) 603-77-55 (całodobowo) lub
  • (22) 603-77-18 (od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00).

Również za pośrednictwem strony www.bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzać czy autokar, którym planowana jest podróż, posiada aktualne badania techniczne i ważne ubezpieczenie OC.

Rodzice dzieci spędzających ferie w domu powinni im przypomnieć zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Będą to również robić policjanci Sekcji Profilaktyki Społecznej warszawskiej "drogówki" w trakcie zajęć w miejscach zorganizowanego wypoczynku. W trakcie "Zimy w mieście" funkcjonariusze organizują spotkania w placówkach oświatowych. W formie zabaw i prelekcji przypomną o najważniejszych zasadach drogowych, które powinny ustrzec najmłodszych uczestników ruchu drogowego przed wypadkami drogowymi. Policjanci będą kłaść duży nacisk na używanie elementów odblaskowych.

Policjanci ruchu drogowego będą prowadzić działania profilaktyczne i prewencyjne. Będą uświadamiać zagrożenia uczestnikom ruchu drogowego i kontrolować przestrzeganie przepisów. W okresie ferii zimowych zwrócą szczególną uwagę na stan techniczny pojazdów (zarówno autokarów i samochodów). Sprawdzą trzeźwość kierowców i czy nie przekraczają oni dopuszczalnych prędkości. Skontrolują zapinanie pasów bezpieczeństwa i sposób przewożenia dzieci w pojazdach. W okolicach miejsc wypoczynku najmłodszych sprawdzą, czy kierujący i piesi nie powodują dla siebie zagrożenia.

WRD KSP/mm