Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Powołanie mł. insp. Tomasza Szymańskiego na zastępcę Komendanta Głównego Policji

Data publikacji 27.02.2019

Młodszy inspektor Tomasz Szymański, dotychczasowy I Zastępca Komendanta Stołecznego Policji został powołany na stanowisko Zastępcy Komendanta Głównego Policji. W trakcie uroczystości w KGP odbyło się także uroczyste pożegnanie ze sztandarem Komendy Głównej Policji i współpracownikami dotychczasowych Zastępców Komendanta Głównego Policji nadinsp. dr Andrzeja Szymczyka i nadinsp. Jana Lacha. Na zastępcę KGP powołany został również nadinsp. Kamil Bracha.

Na uroczystości obecni byli m.in. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak,  Sekretarz Stanu w MSWiA Jarosław Zieliński, Tomasz Zdzikot Sekretarz Stanu w MON, Marek Łapiński Sekretarza Stanu w MON, kapelani policyjni, przedstawiciele kadry kierowniczej Komendy Głównej Policji, komendanci wojewódzcy Policji, przedstawiciele służb mundurowych oraz licznie przybyli goście.

Pożegnanie dotychczasowych Komendantów rozpoczęło się zgodnie z ceremoniałem policyjnym od meldunku i wniesienia sztandaru Komendy Głównej Policji. Następnie głos zabrał Minister Joachim Brudziński, który zauważył, że drogę nadinsp. Andrzeja Szymczyka i nadinsp. Jana Lacha w dochodzeniu do zaszczytnego stopnia generalskiego cechowała niezwykła konsekwencja i pracowitość. "Była to droga, która dawała gwarancję że obejmując te zaszczytne stanowiska, zakładając generalski mundur panowie generałowie dawali gwarancję najwyższej jakości, najwyższej rzetelności policyjnego fachu. Miałem to szczęście przez ten ostatni rok pracy u boku znakomitych oficerów".

Minister dziękował komendantom za ich poświęcenie: "Panowie Generałowie za te lata poświęcone polskiej Policji, a tak naprawdę  poświęcone naszym współrodakom, obywatelom, w pas Wam się kłaniam, z całego serca dziękuję za Waszą służbę i pracę. Było dla mnie zaszczytem móc pełnić funkcję Ministra SWiA mając świadomość, że tacy policjanci stoją na czele tych jakże ważnych pionów, pionu kryminalnego i pionu prewencji".

Generał brygady Józef Guzdek biskup Polowy Wojska Polskiego podziękował odchodzącym Panom Komendantom za wspaniałą współpracę i służbę Ojczyźnie. Jego ekscelencja przekazał na ręce Panów Generałów medal wybity z okazji 100-lecia Ordynariatu Polowego życząc im dalszych sukcesów i powodzenia w życiu osobistym, rodzinnym i zawodowym.

Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk zwracając się do nadinsp. Szymczyka i nadinsp. Lacha podkreślił, że z całą pewnością te trzy lata niezliczonego, wspólnie spędzonego czasu to był bardzo ważny czas dla polskiej Policji i ponad wszelką wątpliwość służba Panów generałów w tym czasie w sposób szczególny w kartach polskiej historii zapisuje się złotymi zgłoskami. "To czas, w którym polska Policja zyskiwała coraz większe zaufanie społeczne, kiedy słyszeliśmy o coraz wyższym poczuciu bezpieczeństwa tych, dla których codziennie te mundury zakładamy, dla naszych obywateli. I oczywiście wkład w ten sukces ma każdy jeden człowiek, który nosi policyjny mundur i ten który bez tego munduru w tej formacji pracuje, ale ponad wszelką wątpliwość Wasz wkład w to o czym codziennie słyszymy jest przeogromny".

Komendant dziękował swoim Zastępcom za świetną robotę. "Jestem dumny, że miałem zaszczyt współpracować z takimi ludźmi jak Wy, pomimo i trudnych chwil. I za te trudne chwile i za to, że byliście często dla mnie buforem, w sposób szczególny Wam dziękuję i kłaniam się Wam bardzo nisko" - powiedział szef Policji.

Ustępujący I Zastępca Komendanta Głównego Policji pożegnał się z przełożonymi i podwładnymi, dziękując im za wspólną pracę. Generał Andrzej Szymczyk podkreślił, że w całej jego drodze służbowej najważniejsi byli ludzie, którzy tworzę tę formację - dziesiątki tysięcy polskich policjantek, policjantów i pracowników cywilnych, którzy powodują, że ta formacja cieszy się tak olbrzymim zaufaniem społecznym. "Jestem dumny z tego, że mogłem być przez tyle lat cząstką tej formacji."

"Każdy koniec jest początkiem czegoś nowego, stąd też Państwu wszystkim życzę dalszej dobrej służby na rzecz naszego społeczeństwa, na rzecz naszego kraju. Nowo powołanym prze pana Ministra Zastępcom KGP życzę wszystkiego dobrego na nowej drodze życia, bo to życie się z pewnością zmieni. Gratuluję również komendantowi Augustyniakowi objęcia stanowiska Pierwszego Zastępcy Komendanta Głównego Policji" - powiedział na zakończenie Pan Generał.

Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Jan Lach zabierając głos podkreślił , że na co dzień w Policji mamy do czynienia z trudnymi decyzjami, jednak jedną z najtrudniejszych  jest decyzja o odejściu w stan spoczynku. "Niezwykle wielki i symboliczny wymiar dla mnie ma to, że ostatnia służba przypadła na dzień 11 listopada, tj. w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości".

"W trakcie całej mojej kariery zawodowej starałem się postępować zgodnie z etyką i honorem oficera polskiej Policji, tak, żeby stanąć  przed Państwem, przed każdym z osobna z podniesionym czołem"- podkreślił Pan Generał.

Na zakończenie wystąpienia nadinsp. Lach powiedział: "Jestem dumny, że mogłem być policjantem polskiej Policji, było to dla mnie wielkim zaszczytem i honorem służenie na stanowisku Zastępcy Komendanta Głównego Policji, jestem zaszczycony, dumny, że na swojej drodze życia, swojej drodze służbowej spotkałem tak wspaniałych ludzi. Za wszystko Wam Szanowni Państwo dziękuję".

Następnie odczytano i wręczono decyzje Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o powołaniu z dniem 27 lutego br.  na stanowisko I Zastępcy Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusza Augustyniaka, dotychczasowego Zastępcę Komendanta Głównego Policji, na stanowisko Zastępcy Komendanta Głównego Policji nadinsp. Kamila Brachę, byłego Komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji, oraz na stanowisko Zastępcy Komendanta Głównego Policji mł. insp. Tomasza Szymańskiego, byłego I Zastępcę Komendanta Stołecznego Policji.  

Zastępca Komendanta Głównego Policji mł. insp. Tomasz Szymański w swoim wystąpieniu podkreślił, że powołanie na to stanowisko jest to dla niego zaszczytem i dużym wyzwaniem. "Poprzeczka zawieszona jest bardzo wysoko. Panie Ministrze, Panie Komendancie obiecuję, że postaram się sprostać temu zadaniu i nie zawieść powierzonego mi zaufania".

Na zakończenie uroczystej zbiórki odprowadzono sztandar Komendy Głównej Policji, a dowódca złożył meldunek Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Młodszy inspektor Tomasz Szymański od początku swojej służby w roku 1994 był związany ze stołecznym garnizonem Policji. Pierwsze kroki w policyjnym mundurze stawiał w  Komendzie Rejonowej Policji Warszawa I, pracując w komórkach patrolowo-interwencyjnych. Od 2002 roku był związany ze Stołecznym Stanowiskiem Kierowania KSP. W listopadzie 2017 roku rozpoczął pełnienie obowiązków na stanowisku I Zastępcy Komendanta Stołecznego Policji nadzorując pion prewencji. Wielokrotnie koordynował i odpowiadał za prawidłowy przebieg wielu imprez masowych i najważniejszych policyjnych zabezpieczeń odbywających się w Warszawie.

(mm, na podstawie informacji KGP / foto: Jacek Herok Biuro Komunikacji Społecznej KGP)

  • Powołanie mł. insp. Tomasza Szymańskiego na zastępcę Komendanta Głównego Policji
  • Powołanie mł. insp. Tomasza Szymańskiego na zastępcę Komendanta Głównego Policji
  • Powołanie mł. insp. Tomasza Szymańskiego na zastępcę Komendanta Głównego Policji
  • Powołanie mł. insp. Tomasza Szymańskiego na zastępcę Komendanta Głównego Policji
  • Powołanie mł. insp. Tomasza Szymańskiego na zastępcę Komendanta Głównego Policji
  • Powołanie mł. insp. Tomasza Szymańskiego na zastępcę Komendanta Głównego Policji
  • Powołanie mł. insp. Tomasza Szymańskiego na zastępcę Komendanta Głównego Policji
  • Powołanie mł. insp. Tomasza Szymańskiego na zastępcę Komendanta Głównego Policji
  • Powołanie mł. insp. Tomasza Szymańskiego na zastępcę Komendanta Głównego Policji