Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie na drodze, w sklepie, w komunikacji miejskiej

Data publikacji 18.04.2019

Zbliżające się Święta Wielkanocne to wzmożony czas przedświątecznych zakupów w centrach handlowych, przejazdów środkami komunikacji miejskiej. Funkcjonariusze, jak co roku będą czuwali nad bezpieczeństwem wyruszających w podróż oraz osób pozostających w Warszawie. Szczególną uwagę będą zwracali na stan trzeźwości kierowców, przekraczanie dozwolonej prędkości oraz stan techniczny pojazdów. Sprawdzą też czy kierowcy i pasażerowie przemieszczają się w zapiętych pasach, a dzieci w fotelikach. Ponadto kontrolować będą tereny przyległe do centów handlowych. Z uwagi na wzmożony ruch pojazdów i pieszych na ulicach pojawi się więcej patroli policyjnych.

Bezpieczeństwo na drodze

Już od 19 kwietnia na drogach Warszawy i ościennych powiatów  będzie więcej patroli ruchu drogowego. Policjanci będą widoczni na trasach wylotowych i wlotowych do stolicy, trasach szybkiego ruchu, miejscach newralgicznych i tych, w których może dochodzić do łamania przepisów.

Funkcjonariusze będą kontrolowali prędkość, a także stan techniczny samochodów, dlatego też lepiej sprawdzić, czy auto jest przygotowane do jazdy jeszcze przed wyruszeniem w podróż. Odpowiedzialny kierowca powinien sprawdzić między innymi, czy wszystkie światła są sprawne, czy pojazd ma ważne badania techniczne.

Wielu z nas, aby spotkać się z najbliższymi, spędzi kilka godzin w podróży. Pamiętajmy o podstawowych zasadach, które pomogą nam bezpiecznie dojechać na święta.

Przede wszystkim każdy kierowca powinien wziąć sobie głęboko do serca zasadę, że wolniej oznacza bezpieczniej. Ponadto pasy bezpieczeństwa powinien mieć zapięte każdy pasażer, a dzieci powinny być przewożone w fotelikach.

Ogromne niebezpieczeństwo stwarzają pijani kierowcy. Jazda samochodem pod wpływem alkoholu to zupełny brak odpowiedzialności. Nawet niewielka jego ilość w naszym organizmie wpływa na naszą koncentrację i refleks. Nie zapominajmy też, że drogi to nie miejsce na brawurę. Dlatego lepiej zdjąć nogę z gazu, czasem dojechać kilka minut później, ale szczęśliwie i bezpiecznie, by cieszyć się świąteczną atmosferą.

Zadbajmy o swoje mienie

Radzimy, aby wszędzie tam, gdzie są duże skupiska ludzi, czyli w centrach handlowych, sklepach, na bazarach i w środkach komunikacji publicznej zachować szczególną ostrożność. Natomiast w miejscach takich jak dworce, przystanki, sklepy, targi jesteśmy narażeni na kradzież w momencie płacenia w kasie lub wchodzenia do autobusu, dlatego trzymajmy swoją torebkę lub plecak z przodu, zamknięciem do siebie. Jeśli mamy przy sobie większą kwotę pieniędzy, nie trzymajmy jej w jednym miejscu. Rozdzielając ją i umieszczając w różnych miejscach zmniejszymy ryzyko ewentualnej utraty całej posiadanej gotówki. Płacąc za poczynione zakupy nie pokazujmy całej zawartości portfela, najbezpieczniej mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy.

Nie zapisujmy również numeru PIN na karcie płatniczej, nie eksponujmy go również w widocznym miejscu.

Robiąc zakupy pamiętajmy, aby nie przechowywać również dokumentów, pieniędzy czy telefonów komórkowych w koszykach sklepowych, tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki.

Zwracajmy uwagę także na torebki, plecaki oraz podręczne torby z zakupami, nie pozostawiając ich bez opieki i nadzoru. Panie powinny trzymać torebki z dokumentami pod pachą, co uniemożliwi ich wyrwanie lub odcięcie paska. Zwracajmy uwagę na „sztuczny tłok” i zamieszanie w sklepie, autobusie czy hali targowej.

Podczas podróży lub przemieszczania się komunikacją, starajmy się nie pozostawiać bagażu bez opieki.

Troska o mieszkanie

Klucze do lokalu nośmy w innym miejscu niż dokumenty z adresem, ponieważ złodziej może okraść nasze mieszkanie. Wyjeżdżając na święta, warto poprosić sąsiadów, by mieli oko na naszą własność. Dobrze byłoby, gdyby raz na jakiś czas wszedł on do środka i zapalił światło, włączył telewizor lub otworzył okno. Jeśli przestępcy obserwują mieszkanie, być może uda się w ten sposób wprowadzić ich w błąd.

W miarę możliwości nie trzymać gotówki w domu, a biżuterię na czas wyjazdu przekazać na przechowanie rodzinie czy przyjaciołom. To samo dotyczy ważnych dla nas dokumentów czy pamiątek rodzinnych.

esz