75-latka uwierzyła oszustom i straciła pieniądze - Aktualności - Komenda Stołeczna Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

75-latka uwierzyła oszustom i straciła pieniądze

Data publikacji 24.05.2019

Policjanci po raz kolejny przestrzegają przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą na tzw. „policjanta”. Przestępcy są często zatrzymywani dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukane. Niestety wciąż jesteśmy informowani o kolejnych pokrzywdzonych. Kiedy starsza osoba odbiera telefon od rzekomego „policjanta” z prośbą o pomoc w zatrzymaniu oszustów, często przekazuje przestępcom oszczędności całego życia. Właśnie tak stało się w tym tygodniu w dzielnicy Włochy. 75-letnia kobieta wysłuchała poleceń rzekomego policjanta i dalej zgodnie z instrukcją przekazywaną na bieżąco przez oszustkę - wyrzuciła pieniądze przez okno swojego mieszkania.

Policjanci z komisariatu na Włochach przestrzegają mieszkańców przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą na tzw. „policjanta”. Przestępcy są często zatrzymywani właśnie dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukane.

W tym tygodniu na terenie dzielnicy Włoch doszło do takiego zdarzenia. Do 75-latki zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Wmówił pokrzywdzonej, że jest obserwowana i zaproponował współpracę z policją. Polecił udać się do banku, wziąć kredyt i nie dotykając banknotów wrócić do swojego mieszkania. Następnie zgodnie z instrukcją kobieta kopertę z gotówką wyrzuciła przez okno swojego mieszkania. Starsza kobieta w wyniku oszustwa straciła pieniądze w kwiecie 25 000 zł.

Aktualnie prowadzone są czynności w celu zatrzymania i ukarania sprawców tego przestępstwa. Jednocześnie funkcjonariusze sprawdzają, czy na terenie dzielnicy nie doszło do innych prób oszustw tą metodą. Dlatego też prosimy o informowanie funkcjonariuszy o wszelkich próbach wyłudzenia pieniędzy w podobny sposób – nr tel. 112, 997, 22 603 93 50, 22 603 93 51.

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzeniec czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać podstawowych zasad:

  • Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.

  • Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

  • Komenda Stołeczna Policji uruchomiła specjalną linię telefoniczną dla tych osób, które podejrzewają, że mógł do nich zatelefonować oszust podający się za „wnuczka”, „krewnego” lub „policjanta – funkcjonariusza CBŚ”.

  • Na Państwa sygnały policjanci czekają przez całą dobę.

  • Telefonować można pod nr 22 60-33-222.