Ruszyła Liga Strzelecka - Aktualności - Komenda Stołeczna Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Ruszyła Liga Strzelecka

Data publikacji 07.06.2019

Ogólnopolska Liga Strzelecka Funkcjonariuszy, Żołnierzy i Weteranów to nie tyko rywalizacja sportowa, ale przede wszystkim okazja do doskonalenia umiejętności strzeleckich, wymiany doświadczeń, integracji środowisk mundurowych oraz niesienia pomocy innym. Tradycją jest udział w zawodach stołecznych policjantów.

Od 6 lat policjanci, żołnierze oraz funkcjonariusze innych formacji, a od roku także weterani, rywalizują podczas ligi strzeleckiej, która rozgrywana jest na strzelnicy KGP przy ul. Iwickiej w Warszawie. Zawody składają się z trzech etapów. Pierwszy odbył się 6 czerwca 2019 r., drugi będzie miał miejsce 19 września, a ostatni podsumowujący – 28 listopada br. Każdy etap jest organizowany przez inną instytucję. Za pierwszy, jak co roku, odpowiadała Komenda Główna Policji, za kolejne – Komenda Główna Straży Granicznej i Służba Ochrony Państwa. Współorganizatorami przedsięwzięcia są: Centralne Biuro Śledcze Policji, Komenda Stołeczna Policji, Stołeczna Grupa Wojewódzka Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA, Region Centralne Biuro Śledcze Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA. Niezmiennie patronat nad ligą objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Konkurencje
Uczestnicy VI Ogólnopolskiej Ligi Strzeleckiej  Funkcjonariuszy, Żołnierzy i Weteranów rywalizowali o „Puchar Komendanta Głównego Policji – 2019” w dwóch konkurencjach. Na początku przeprowadzono strzelanie dokładne, które polegało na oddaniu 10 strzałów w 60 sekund (z wymianą magazynka po 5 strzałach) do tarczy TS-2 z odległości 25 metrów.
Następnie odbyło się  strzelanie dynamiczne. Tym razem każdy z zawodników musiał oddać 12 strzałów w 30 sekund (wraz ze zmianą magazynka) do tarczy sylwetkowej tzw. „francuza”  – TS-10, która także była oddalona o 25 metrów).

Skład stołecznej drużyny
Zgodnie z regulaminem skład drużyn zgłoszonych do I etapu nie może zostać zmieniony do końca zawodów. Stołeczny garnizon reprezentowało 13 policjantów i 3 policjantki, którzy stworzyli 5 zespołów. Oto skład naszej kadry: podinsp. Piotr Grzywiński, nadkom. Agnieszka Szymanik, nadkom. Maciej Mikołajczuk, kom. Krzysztof Ogórek, kom. Inga Kołodziej, kom. Daniel Grzyb, kom. Artur Pasztaleniec, asp. sztab. Dariusz Przasnek, asp. sztab. Łukasz Figura, asp. Marcin Sałbut, asp. Tomasz Wróbel, mł. asp. Radosław Duczek, mł. asp. Mariusz Kata, mł. asp. Sylwia Leszczyńska, mł. asp. Łukasz Wołowski, sierż. sztab. Kamil Sułek.

Warto wspomnieć, że stołeczna drużyna strzelecka składa się z 16 osób. Razem ćwiczą od 1 października 2018 roku, zgodnie z decyzją Komendanta Stołecznego Policji. Trenują dwa razy w miesiącu pod czujnym okiem instruktora sierż. sztab. Kamila Sułka na strzelnicy przy ul. Jagiellońskiej. Na swoim koncie mają już wiele osiągnięć, w tym udane starty we wcześniejszej edycji Ogólnopolskiej Ligi Strzeleckiej Funkcjonariuszy, Żołnierzy i Weteranów oraz w wielu innych zawodach strzeleckich dla służb mundurowych.

Wyniki po pierwszym etapie
Po zsumowaniu wszystkich punktów uzyskanych w dwóch konkurencjach wyłoniono najlepszych. W kategorii drużynowej zwyciężyli strzelcy z Okręgowego Inspektoratu SW w Katowicach, na drugim miejscu byli funkcjonariusze ze Służby Ochrony Państwa a na trzecim stołeczna drużyna (KSP I) w składzie: podinsp. Piotr Grzywiński, nadkom. Maciej Mikołajczuk, kom. Krzysztof Ogórek.

Najlepszymi strzelcami w klasyfikacji indywidualnej kobiet były: nadkom. Agnieszka Szymanik ze stołecznego Laboratorium Kryminalistycznego (KSP III), na drugim – Izabela Krypciak z OISW w Katowicach, i trzecim – Aleksandra Rudnik z KMP w Bydgoszczy. Tuż za podium uplasowała się kom. Inga Kołodziej z Wydziału Doskonalenia Zawodowego KSP.

W klasyfikacji indywidualnej OPEN zwyciężył Grzegorz Orłowski z SOP, na drugim – Grzegorz Hyra z Okręgowego Inspektoratu SW w Katowicach, na trzecim – Dariusz Wacławski z WSPol w Szczytnie.

Charytatywnie dla Fundacji
Liga strzelecka nie tylko propaguje dyscyplinę sportową, jaką jest strzelectwo, lecz także popularyzuje udzielanie pomocy potrzebującym. W trakcie zawodów rozgrywany jest turniej charytatywny, w którym biorą udział przyjaciele służb, a zebrane podczas rywalizacji środki finansowe przekazywane są na rzecz Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Podczas tego etapu zebrano 2.260 zł.

Tekst: Ewelina Kucharska
Foto: kom. Inga Kołodziej

 • I etap Ogólnopolskiej Ligi Strzeleckiej Funkcjonariuszy, Żołnierzy i Weteranów
 • I etap Ogólnopolskiej Ligi Strzeleckiej Funkcjonariuszy, Żołnierzy i Weteranów
 • I etap Ogólnopolskiej Ligi Strzeleckiej Funkcjonariuszy, Żołnierzy i Weteranów
 • I etap Ogólnopolskiej Ligi Strzeleckiej Funkcjonariuszy, Żołnierzy i Weteranów
 • I etap Ogólnopolskiej Ligi Strzeleckiej Funkcjonariuszy, Żołnierzy i Weteranów
 • I etap Ogólnopolskiej Ligi Strzeleckiej Funkcjonariuszy, Żołnierzy i Weteranów