Mamy to! Pierwsze wydanie jubileuszowe SMP już gotowe - Aktualności - Komenda Stołeczna Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Mamy to! Pierwsze wydanie jubileuszowe SMP już gotowe

Data publikacji 05.07.2019

W którym pałacu mieściła się pierwsza siedziba stołecznej Policji? Co stało się ze studnią żelazną stojącą przed wojną przed Pałacem Mostowskich? Jak wyglądała warszawska syrenka na pierwszym znanym logotypie stołecznej Policji? Kto był współautorem słownika gwary złodziejskiej i co wspólnego z jajkiem komisarskim na rękawie munduru mieli wyżsi rangą oficerowie Policji Państwowej? To tylko część pytań, na które odpowiedź znajdziecie, Drodzy Czytelnicy, w specjalnym numerze Stołecznego Magazynu Policyjnego, wydanego z okazji 100. rocznicy powstania Policji Państwowej. Zachęcamy serdecznie do lektury!

W Państwa ręce oddajemy dziś specjalne wydanie Stołecznego Magazynu Policyjnego, poświęcone w całości przedwojennej historii warszawskiej Policji. Znajdują się w nim m.in. niezwykłe historie postaci związanych z tą jednostką, w tym opowieści o stołecznych komendantach międzywojnia i innych bohaterach tamtych lat. Prezentujemy też tworzącą się policję rzeczną i kolejową oraz ruchu drogowego i konną. Opisujemy umundurowanie policjantów Policji Państwowej. Opowiadamy również o tej ciemnej stronie przedwojennej Warszawy i sprawach, z którymi musieli się wówczas borykać stróże prawa. Całość została bogato zilustrowana oryginalnymi grafikami i zdjęciami z tego okresu.

By przygotować wydanie jubileuszowe, redakcja stołecznego miesięcznika od ponad dwóch lat zbierała informacje z wszystkich dostępnych źródeł materialnych i elektronicznych. Policjanci i pracownicy Stołecznego Magazynu Policyjnego przeglądali m.in.: archiwa Biblioteki Narodowej, Biblioteki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytutu Pamięci Narodowej, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Archiwum Akt Nowych, Domu Spotkań z Historią czy archiwa policyjne i ministerialne.

Poszukiwania niektórych danych wymagały ogromnych starań i determinacji. Niewiele dokumentów z okresu międzywojennego przetrwało do czasów obecnych np. o funkcjonowaniu stołecznej policji kolejowej czy komisariacie Policji na warszawskim Okęciu. Nie poddawaliśmy się jednak. Pomocna wtedy stawała się ówczesna prasa. Wiele godzin przeglądania poszczególnych numerów np. „Gazety Policji Państwowej. Na Posterunku” czy innych czasopism, wydawanych w okresie międzywojnia, przynosiło efekty.

Źródłem informacji były też dla redakcji wydawnictwa okolicznościowe i opracowania historyczne, poświęcone wydarzeniom z tego okresu. Wiele ciekawostek można było również odnaleźć na specjalistycznych portalach internetowych prowadzonych przez znawców polskiej historii.

Setki godzin szukania potrzebnej wiedzy, miesiące gromadzenia danych, potrzebnych do opracowania poszczególnych artykułów oraz pracochłonne przygotowywanie grafik, zdjęć i składu pozwoliło nam wydać specjalny numer policyjnego miesięcznika. To pierwsze takie wydanie w całej historii stołecznej Policji. Bez ogromnego zaangażowania członków redakcji oraz kilku prawdziwych pasjonatów historii Policji  byłoby to niemożliwe. Dziękuję serdecznie za czas, który poświęciliście na profesjonalne przygotowanie materiałów.

Wydanie jubileuszowe otwiera przed Wami, Drodzy Czytelnicy, często zupełnie nieznane karty przedwojennej historii stołecznej Policji. Jestem przekonana, że lektura tego wydania, wyjątkowego ze względu na piękną rocznicę, którą nasza formacja obchodzi w tym roku oraz ze względu na starannie zgromadzone w nim informacje będzie dla Was sposobem na pogłębienie wiedzy o stołecznej Policji oraz utrwali bogatą tradycję naszej formacji w oczach całego społeczeństwa.

Zapraszam do lektury!

Pobierz pierwszy specjalny numer SMP - Stołeczny Magazyn Policyjny wydanie specjalne (plik PDF, 63 Mb)

podinsp. Anna Kędzierzawska
Redaktor Naczelna
Stołecznego Magazynu Policyjnego

 

 

Pobierz (plik PDF, 63 Mb) specjalne wydanie Stołecznego Magazynu Policyjnego