PODSUMOWANIE STOŁECZNYCH OBCHODÓW ŚWIĘTA POLICJI - Aktualności - Komenda Stołeczna Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

PODSUMOWANIE STOŁECZNYCH OBCHODÓW ŚWIĘTA POLICJI

Data publikacji 05.08.2020

Za nami obchody 101. rocznicy powołania Policji Państwowej. W tym czasie na terenie Garnizonu Stołecznego odbyły się liczne uroczystości. W tym roku obchodziliśmy szczególnie ważne dla naszego środowiska policyjnego uroczystości związane z 95. rocznicą utworzenia Policji Kobiecej.

Liczne uroczystości były okazją do wyróżnienia policjantów oraz pracowników policji za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych, zarówno w służbie oraz poza nią. Z rąk Komendanta Stołecznego Policji nadinspektora Pawła Dobrodziej wyróżnione osoby otrzymały medale, odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie policyjne. W tym roku w garnizonie stołecznym awansowało blisko 3000 policjantów, z czego największą grupę stanowili przedstawiciele korpusu podoficerów Policji w liczbie 1500 funkcjonariuszy.

Główne uroczystości odbyły się na dziedzińcu wewnętrznym Komendy Stołecznej Policji w dniu 22 lipca. Udział w nich wzięli: Komendant Stołeczny Policji nadinspektor Paw Dobrodziej, Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł oraz Szef Gabinetu Politycznego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Michał Prószyński.

W czasie obchodów Komendant Stołeczny Policji odniósł się do ubiegłorocznego jubileuszu 100-lecia utworzenia Policji „(…) byliśmy świadomi, że kolejne stulecie będzie obfitować w nowe wyzwania, zadania i obowiązki. Nikt jednak nie był przygotowany na tak wyjątkową sytuację, jaką wywołał COVID-19 w Polsce i na całym świecie. Do naszych codziennych obowiązków doszło wiele nowych zadań, wynikających z nakładania stopniowo zakazów i obostrzeń epidemiologicznych.”

Podczas ceremonii Komendant Stołeczny Policji nadinspektor Paweł Dobrodziej pogratulował odznaczonym medalami i nagrodami oraz podziękował za trud, poświęcenie, rzetelność i szerzenie dobrego imienia Policji. Jednocześnie Komendant Stołeczny Policji podziękował policjantom i wyraził wielki szacunek dla postawy, zaangażowania, wielokrotnego poświęcenia, wytrwałości i odporności psychicznej. Z okazji Święta Policji życzył funkcjonariuszom dużo zdrowia, bo ono jest najważniejsze, o czym często zapominamy, a czas pandemii pokazał jak wielkie ma znaczenie.

W ten wyjątkowy jubileusz 95. rocznicy utworzenia Policji Kobiecej odznaczenia z rąk Jego Ekscelencj Biskupa Polowego Wojska Polskiego Józef Guzdek odebrały młodszy inspektor Anna Jędrzejewska-Szpak oraz młodszy inspektor Agnieszka Gajewska-Kosim. Medal „ W Służbie Bogu i Ojczyźnie”, który jest dowodem uznania i wdzięczności za pomoc i zaangażowanie w realizacji misji duszpasterstwa wojskowego. W swojej homilii Jego Ekscelencja mówił o roli kobiet w formacji. Przypomniał, że 95 lat temu 30 kobiet po raz pierwszy zostało przyjętych w szeregi formacji Policji. Rola i znaczenie kobiet, umiejętności godzenia wielu ról zawodowych oraz osobistych to wyjątkowa misja i wyróżnienie.

Uroczystości z okazji 101. rocznicy powstania Policji Państwowej były jednocześnie okazją, do podkreślenia jak ważne są inwestycje i remonty podjętych w tym roku na terenie Garnizonu Stołecznego. Obecnie budowanych jest 11 nowych obiektów policyjnych. W tym miesiącu dzięki wsparciu rządowemu Programowi Modernizacji Policji oddane do użytku zostały 3 nowe obiekty policyjne. Wsparcie przy ich powstaniu udzielone zostało także ze strony samorządów lokalnych.

Nowe obiekty w Radzyminie, Mrozach oraz Prażmowie spełniają nowoczesne standardy techniczne. Pozwalają one znacznie podwyższyć komfort pracy policjantów i pracowników Policji oraz zapewnić odpowiednie warunki do przyjmowania interesantów. Przed nami kolejne otwarcia nowych posterunków oraz komisariatów.

Podsumowaniem 101. rocznicy powstania Policji Państwowej było uroczyste ślubowanie nowo przyjętych funkcjonariuszy. W szeregi Policji wstąpiło 30 funkcjonariuszy, w tym 6 policjantek. Słowa roty młodzi funkcjonariusze wypowiedzieli za Komendantem Stołecznym Policji nadinspektorem Pawłem Dobrodziejem. Po ślubowaniu wszyscy otrzymali legitymacje policyjne.