„Żegnamy Cię przyjacielu…” - Aktualności - Komenda Stołeczna Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

„Żegnamy Cię przyjacielu…”

Data publikacji 05.12.2020

Mszą świętą żałobną w kościele Niepokalanego Poczęcia w Radoszewicach pożegnaliśmy dziś naszego kolegę –Zastępcę Dowódcy Oddziału Prewencji Policji w Warszawie. W uroczystości, zorganizowanej zgodnie z policyjnym ceremoniałem, udział wzięła najbliższa rodzina i znajomi, Komendant Główny Policji generalny inspektor Jarosław Szymczyk, Komendant Stołeczny Policji nadinsp. Paweł Dobrodziej, kierownictwo stołecznej Policji oraz koleżanki i koledzy z pracy. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji uhonorował pośmiertnie Marka Swędraka złotym medalem „Za zasługi dla Policji” oraz awansował go na stopień - inspektora Policji.

Pragnę zwrócić się dzisiaj do rodziny, bliskich sercu świętej pamięci naszego brata Marka. – rozpoczął uroczystą homilię ksiądz Parafii Niepokalanego Poczęcia w Radoszewicach. - W pierwszej kolejności do ukochanej żony i wspaniałych dzieci, następnie do rodziny, w której świętej pamięci Marek wyrósł: utrudzonych rodziców i rodzeństwa. Zwracam się także do tej wielkiej rodziny, której na imię Policja, której świętej pamięci nasz brat Marek przez 30 lat tak pięknie służył dla dobra nas wszystkich. Zwracam się do was bracia i siostry. Każda nieoczekiwana i przedwczesna śmierć przynosi ze sobą żal i rozgoryczenie. Kiedy śmierć przychodzi w sile wieku, zadajemy sobie pytanie, jaki jest Bóg, który dopuszcza do takiej tragedii, czym On się kieruje i w jaki sposób patrzy na ludzkie życie. (...) Niespodziewana śmierć naszego brata wydaje się nam jakby zabrała nam sens życia. Zdajemy sobie sprawę z tego, że niełatwo jest znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące tak nagłej śmierci. (...) Śmierć osoby bliskiej, kochanej rodzi smutek i żal, ponieważ mamy świadomość, że tej osoby już nie ma pośród nas. Śmierć zerwała więzy, które na zawsze łączyły. Najbardziej bolesną myślą jest ta, która widzi śmierć jako utratę miłości. (...) – przypominał podczas mszy ksiądz.

W uznaniu osiągnięć zawodowych Marek Swędrak został odznaczony przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego złotym medalem „Za zasługi dla Policji”. W uznaniu szczególnych zasług, na wniosek Komendanta Głównego Policji, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji mianował pośmiertnie mł. insp. Marka Swędraka na stopień inspektora Policji.

Zmarłego policjanta pożegnał nadinsp. Paweł Dobrodziej, Komendant Stołeczny Policji. - Dokładnie dzisiaj, 4 grudnia 1990 roku, 30 lat temu śp. inspektor Marek SWĘDRAK podjął jedną z najważniejszych decyzji w swoim życiu, a na pewno jedną z najważniejszych decyzji w swoim życiu zawodowym. Wstąpił do Policji. Marek był moim rówieśnikiem. W tym samym roku wstąpiliśmy do Policji. Od trzech lat byłem jego kolegą i przełożonym. (…) Swoje zawodowe życie poświęcił jednej jednostce: Oddziałowi Prewencji Policji. Przez całą swoją służbę był wspaniałym kolegą, nauczycielem, przełożonym. To m.in. dzięki niemu niezliczona ilość policjantów doskonale pełni swoje zadania, czy to w garnizonie stołecznym, czy w innych miastach naszego kraju. (…) Jako Zastępca Dowódcy Oddziału Prewencji Policji Marek zajmował się obszarem związanym z logistyką, to właśnie dzięki niemu policjanci garnizonu stołecznego, którzy realizują najpoważniejsze zabezpieczenia w kraju, zawsze byli do nich doskonale przygotowani, czuli się bezpiecznie, mieli odpowiedni sprzęt odpowiednie warunki pracy. (…) Drogi Marku, nikt tutaj z nas obecnych nie może pogodzić się z tym, że odszedłeś, nikt nie może pogodzić się z tym, że przegrałeś z koronawirusem. Nikt nie może uwierzyć, że tak pogodny, dobry człowiek, który przetrwał wiele bojów, był silny, dbał o swoją kondycję został pokonany przez Covid-19. Szanowni Państwo, Marek został zarażony na służbie, to też pokazuje nam wszystkim, jak ta nasza służba jest ciężka, jakie niebezpieczeństwa na nas czekają, różne niebezpieczeństwa na każdego, kto wkłada niebieski mundur. Marek zostawił przede wszystkim swoją rodzinę, swoich najbliższych, dla których zawsze będzie najważniejszy, zostawił swoich podwładnych, wreszcie koleżanki i kolegów z kadry kierowniczej garnizonu stołecznego. Zawsze zostanie jednak w naszej pamięci. Chcę osobiście podziękować za każdy dzień jego służby. (…)  Całej Rodzinie Zmarłego składam najszczersze kondolencje. Marku! Spoczywaj w pokoju!

Słowa pożegnania, w imieniu Dowódcy Oddziału Prewencji Policji w Warszawie, insp. Daniela Kubiaka, odczytał Zastępca Dowódcy ds. organizacyjno-operacyjnych mł. insp. Piotr Wałowski  – . „Śmierć przychodzi cicho. Niezapowiedziana, nieproszona. Nigdy nie ma na nią odpowiedniej chwili, jest zawsze gościem nie na czas….”. Pogrążeni w smutku spotykamy się dziś, by wspólnie pożegnać Inspektora Marka Swędraka, którego śmierć jest dla nas wszystkich ogromnym ciosem. Jest nam niezwykle ciężko rozstać się z człowiekiem, którego życie i działalność tak wiele wniosły w naszą codzienność. Jesteśmy tu przede wszystkim po to, by wspólnotą naszych serc i myśli zaświadczyć o tym, że pamięć o nim nigdy nie zostanie zatarta, że jego dzieło, a także wspaniała osobowość, będą żyły w nas na zawsze. My, jego przyjaciele, koledzy i współpracownicy, będziemy przede wszystkim wspominać go jako wspaniałego, pełnego pomysłów człowieka, z którym spędziliśmy wiele cudownych chwil – zarówno na płaszczyźnie zawodowej, jak i prywatnej. Wspominamy niezliczone sytuacje, kiedy służył nam radą i pomocą – zawsze mogliśmy liczyć na jego uśmiech i profesjonalną radę w rozmaitych sytuacjach. Marku w młodości wybrałeś drogę, o jakiej marzy prawie każdy chłopiec, ale niewielu potrafi temu marzeniu nadać realny kształt. Zostałeś policjantem. To trudny i niezwykle odpowiedzialny zawód, wymagający nieprzeciętnych cech i umiejętności. W tym czasie dałeś się poznać jako człowiek odważny, niezłomny w dążeniu do celu, konsekwentny w działaniu. Do tych cech dołączyłeś wiedzę i doświadczenie, zdobywane latami, jakże pomocne w stawianiu czoła w codziennej służbie. Byłeś dla nas najlepszym przyjacielem. Uważnym, wrażliwym na problemy innych, ale także świadomym, kiedy należy się wycofać, odsunąć na bok i pozwolić działać samodzielnie. Przekazywałeś swą wiedzę, ale także oczekiwałeś od nas samodzielnych poszukiwań. Żałoba po stracie bliskiej osoby uwalnia ludzkie odruchy: rozpacz, tęsknotę, płacz, którym należy dać upust. Kiedy jednak minie powrócimy wszyscy do życia, do codzienności, do kłopotów i radości. Wraz z tym powrotem pamiętajmy o tym, że żył pośród nas Marek, który nagle musiał odejść. Zatrzymał się jednak w naszych sercach i stamtąd będzie mówił do nas, stamtąd będzie wskazywał nam drogę, w taki sam sposób, w jaki czynił to za życia. Nie odszedł na zawsze – myśl, idea, która mu przyświecała jest nieśmiertelna. Żegnamy Cię przyjacielu, żegnamy Cię w imieniu wszystkich kolegów, przyjaciół i współpracowników. Nie ma ludzi niezastąpionych, są jednak tacy, których trudno będzie zastąpić. Taki był Marek. Żegnaj.

Na zakończenie uroczystej mszy żałobnej głos zabrał brat zmarłego Tomasz Swędrak. – Kochany Bracie Marku! Rozumieliśmy się bez słów, ale dzisiaj kilka słów powiedzieć muszę. Kiedy po raz ostatni odwiedziłem Cię latem powiedziałeś: „dziękuję, że przyszedłeś”, kiedy ostatni raz rozmawialiśmy przez telefon, kiedy byłeś już chory, powiedziałeś: „dziękuję, że zadzwoniłeś”, kiedy ostatni raz odpowiedziałeś na mojego sms-a, napisałeś jedno słowo: dziękuję”. Dzisiaj ja dziękuję Tobie za wszystko, za wspólne dzieciństwo i młodość, za czas spędzony w magicznym miejscu Bugaj, dziękuję za wszelką pomoc, dzięki Tobie spełniały się moje wszystkie wielkie marzenia, pierwszy motocykl ETZ i pierwszy maluch. Mój starszy brat, zawsze silny, zawsze zdrowy, skromny i wzorowy. Byłeś oczkiem w głowie taty i sercem mamy, dzisiaj nasze oczy płaczą, a serca pękają jest z nami siostra Justyna z rodziną, jednak na miłość, jaką Cię darzyła nie znalazłem słów. (…) Dzisiaj wracasz do domu, ale to nie tą drogą miałeś wrócić. (…)

Po mszy świętej uroczysty kondukt przejechał na cmentarz parafialnym w Radoszewcach, gdzie została złożona urna z prochami zmarłego. W trakcie uroczystości pogrzebowych Dowódca Oddziału Prewencji w Warszawie przekazał żonie zmarłego medale, policyjną czapkę i portret policjanta.

Na koniec uroczystości żałobnej policjanci oddali zmarłemu honory. Wybrzmiała również melodia „Śpij kolego”.

Inspektor Marek Swędrak całe swoje życie zawodowe poświęcił Policji. Wstąpił do służby 4 grudnia 1990 roku i od tego momentu aż do kwietnia 2004 roku pracował na stanowiskach wykonawczych jako łącznościowiec w pionie logistycznym Oddziału Prewencji Policji. 1 kwietnia 2004 roku został kierownikiem Zespołu Łączności OPP, a 30 maja 2016 roku otrzymał awans na stanowisko Zastępcy Dowódcy Oddziału Prewencji.

Był dobrym i pogodnym kolegą, który chętnie dzielił się swoją wiedzą z młodszymi policjantami. Roztaczał wokół siebie spokój, a jako przełożony był wyrozumiały i opanowany. Dał się poznać jako osoba, która na każdy problem znajdzie rozwiązanie, nie wprowadzając niepotrzebnego chaosu.

Insp. Marek Swędrak za swoją służbę w Policji został w 2012 roku odznaczony Srebrnym Medalem „Za długoletnią służbę”. Po pięciu latach otrzymał kolejne wyróżnienie. Tym razem była to Złota Odznaka „Zasłużony Policjant”.

 

Tekst: Edyta Adamus

Zdjęcia: nadkom. Jarosław Florczak, film: podkom. Rafał Retmaniak, mł.asp. Rafał Rutkowski

 • Uroczystości pogrzebowe insp. Marka Swędraka
  Uroczystości pogrzebowe insp. Marka Swędraka
 • Uroczystości pogrzebowe insp. Marka Swędraka
  Uroczystości pogrzebowe insp. Marka Swędraka
 • Uroczystości pogrzebowe insp. Marka Swędraka
  Uroczystości pogrzebowe insp. Marka Swędraka
 • Uroczystości pogrzebowe insp. Marka Swędraka
  Uroczystości pogrzebowe insp. Marka Swędraka
 • Uroczystości pogrzebowe insp. Marka Swędraka
  Uroczystości pogrzebowe insp. Marka Swędraka
 • Uroczystości pogrzebowe insp. Marka Swędraka
  Uroczystości pogrzebowe insp. Marka Swędraka
 • Uroczystości pogrzebowe insp. Marka Swędraka
  Uroczystości pogrzebowe insp. Marka Swędraka
 • Uroczystości pogrzebowe insp. Marka Swędraka
  Uroczystości pogrzebowe insp. Marka Swędraka
 • Uroczystości pogrzebowe insp. Marka Swędraka
  Uroczystości pogrzebowe insp. Marka Swędraka
 • Uroczystości pogrzebowe insp. Marka Swędraka
  Uroczystości pogrzebowe insp. Marka Swędraka
 • Uroczystości pogrzebowe insp. Marka Swędraka
  Uroczystości pogrzebowe insp. Marka Swędraka
 • Uroczystości pogrzebowe insp. Marka Swędraka
  Uroczystości pogrzebowe insp. Marka Swędraka
 • Uroczystości pogrzebowe insp. Marka Swędraka
  Uroczystości pogrzebowe insp. Marka Swędraka
 • Uroczystości pogrzebowe insp. Marka Swędraka
  Uroczystości pogrzebowe insp. Marka Swędraka
 • Uroczystości pogrzebowe insp. Marka Swędraka
  Uroczystości pogrzebowe insp. Marka Swędraka
 • Uroczystości pogrzebowe insp. Marka Swędraka
  Uroczystości pogrzebowe insp. Marka Swędraka
 • Uroczystości pogrzebowe insp. Marka Swędraka
  Uroczystości pogrzebowe insp. Marka Swędraka
 • Uroczystości pogrzebowe insp. Marka Swędraka
  Uroczystości pogrzebowe insp. Marka Swędraka
 • Uroczystości pogrzebowe insp. Marka Swędraka
  Uroczystości pogrzebowe insp. Marka Swędraka
 • Uroczystości pogrzebowe insp. Marka Swędraka
  Uroczystości pogrzebowe insp. Marka Swędraka
 • Uroczystości pogrzebowe insp. Marka Swędraka
  Uroczystości pogrzebowe insp. Marka Swędraka
 • Uroczystości pogrzebowe insp. Marka Swędraka
  Uroczystości pogrzebowe insp. Marka Swędraka
 • Uroczystości pogrzebowe insp. Marka Swędraka
  Uroczystości pogrzebowe insp. Marka Swędraka
 • Uroczystości pogrzebowe insp. Marka Swędraka
  Uroczystości pogrzebowe insp. Marka Swędraka

Opis filmu: „Żegnamy Cię przyjacielu…”

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 28.39 MB)