Policjanci zabezpieczyli „lewą” mazdę i forda - Aktualności - Komenda Stołeczna Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zabezpieczyli „lewą” mazdę i forda

Data publikacji 22.04.2010

Mazdę 6 i forda focusa z podejrzeniem przerobionych pól numerowych zabezpieczyli kryminalni z wołomińskiej komendy zajmujący się zwalczaniem przestępczości samochodowej. To już kolejne dwa samochody, jakie trafiły na policyjny parking. Teraz badania mechanoskopijne wskażą właściwe numery nadwozia obu pojazdów, a co za tym idzie policjanci będą mogli ustalić okoliczności, czas i miejsce w jakich doszło do ich kradzieży oraz miejsc, gdzie mogło dojść do przerobienia numerów identyfikacyjnych.

Kryminalni wołomińskiej komendy zajmujący się zwalczaniem przestępczości samochodowej zbierają wszystkie informacje dotyczące kradzieży, przerabiania i legalizowania pojazdów . Jedna z informacji, jaka dotarła do funkcjonariuszy dotyczyła mazdy 6. Pojazd miał znajdować się na jednej z posesji w Radzyminie. Gdy policjanci pojawili się pod wskazanym adresem zauważyli zaparkowaną szarą mazdę 6 kombi. Już zewnętrzne oględziny pojazdu wzbudziły u kryminalnych duże podejrzenie. Poszczególne elementy nadwozia różniły się od siebie barwą lakieru. Sprawdzenie numerów identyfikacyjnych nadwozia utwierdziło tylko w przekonaniu funkcjonariuszy, że pojazd z pewnością pochodzi z przestępstwa, o czym mogły świadczyć ślady ingerencji w podłogę, gdzie znajdowały się numery identyfikacyjne wozu. Będący na terenie młody mężczyzna oświadczył, że mazda jest własnością jego siostry. Auto wraz z dokumentami i kluczykami trafił na policyjny parking.

Właścicielka dwuletniego forda focusa również nie nacieszyła się długo swoim samochodem. Młoda kobieta została zatrzymana kilka dni temu do rutynowej kontroli drogowej. Już podczas sprawdzenia dokumentów okazało się, że pieczątka diagnosty w dowodzie rejestracyjnym została podrobiona. Szczegółowe sprawdzenie pojazdu przez kryminalnych wskazywało, że może on pochodzić z przestępstwa. Świadczyć o tym mogły przerobione znaki w polu numerowym nadwozia samochodu. Policjanci również forda zabezpieczyli na policyjnym parkingu.

Teraz oba pojazdy zostaną poddane badaniom mechanoskopijnym. Ich wynik, w tym odczytanie pierwotnych numerów nadwozia pozwoli funkcjonariuszom na ustalenie okoliczności ich kradzieży oraz miejsc, gdzie mogły zostać przerobione i zalegalizowane.

Pamiętajmy! Kupując samochód warto zgłosić się do najbliżej Jednostki Policji celem sprawdzenia pojazdu i dokumentów.

Podstawowym warunkiem dokonania tego typu sprawdzenia jest osobiste stawienie się w jednostce Policji z dowodem rejestracyjnym pojazdu oraz własnym dowodem osobistym. W szczególnej sytuacji, kiedy nabywca nie posiada żadnego dokumentu mogącego potwierdzić, że sprawdzany pojazd jest jego własnością, jedynym możliwym rozwiązaniem będzie dokonanie sprawdzenia na podstawie zawartej umowy kupna - sprzedaży, między nabywcą, a nowym właścicielem. Mając w ręku sporządzoną umowę należy udać się do jednostki Policji, gdzie po sprawdzeniu danych personalnych (na podstawie dowodu osobistego), dyżurny dokona sprawdzenia pojazdu.

dt, ts