Święto Policji w Warszawie - Aktualności - Komenda Stołeczna Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Święto Policji w Warszawie

Data publikacji 23.07.2010

Wystawa interaktywna „Twoja Policja” przed Pałacem Kultury i Nauki, uroczystości wręczenia medali i odznaczeń, składanie wieńców i wiązanek przed tablicami i pomnikami poświęconymi pamięci poległych na służbie, finał konkursu „Policjant, który mi pomógł”, msza św. w intencji Policji a na koniec gala piłki nożnej Policja – Gwiazdy – to najważniejsze wydarzenia, które towarzyszyć będą obchodom Święta Policji w Warszawie.

23 lipca 2010 r.

Już w przeddzień Święta Policji, 23 lipca w Komendzie Stołecznej Policji odbędzie się uroczystość wręczenia odznaczeń i aktów mianowania na wyższe stopnie policyjne. W uroczystości udział weźmie Komendant Główny Policji, kierownictwo komendy stołecznej Policji, Wojewoda Mazowiecki, Prezydent m.st. Warszawy, przedstawiciele służb współpracujących w zakresie bezpieczeństwa z KSP. Zaproszeni goście oraz wytypowani do odznaczeń policjanci spotkają się w Białej Sali Pałacu Mostowskich. W ich obecności wręczone zostaną wyróżnienia, medale „Za zasługi dla Policji”, „Krzyże Zasługi za Dzielność”, „Medale za Długoletnią Służbę”, odznaki „Zasłużony Policjant”. Następnie wręczone zostaną policjantom akty mianowania na wyższe stanowiska służbowe.

Jeszcze tego samego dnia o godz. 13.00 w Kościele pod wezwaniem św. Kazimierza w Pruszkowie rozpoczną się uroczystości odsłonięcia pomnika ku czci funkcjonariuszy Policji Państwowej pełniących służbę na terenie powiatu pruszkowskiego, pomordowanych w Katyniu w 1940 r. Mszę świętą w intencji Ojczyzny będzie celebrował J.E. Biskup Piotr Jarecki. Po Mszy św. przez Komendą Powiatową Policji w Pruszkowie przy ul. Kraszewskiego 8 nastąpi odsłonięcie pomnika. W uroczystości będą uczestniczyli m. in. Komendant Główny Policji generalny inspektor Andrzej Matejuk, Komendant Stołeczny Policji insp. Adam Mularz, Starosta Powiatu Pruszkowskiego mgr Elżbieta Smolińska, przedstawiciele rodzin pomordowanych policjantów. Pomnik zostanie odsłonięty przez głównego specjalistę Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa pana Piotra Bartnika.

24 lipca 2010 r.

W dzień Święta Policji o godz. 11.00 w Sali Generalskiej Komendy Głównej Policji odbędzie się uroczystość wpisu do Księgi Pamięci Poległych Policjantów oraz wręczenie Karty Pamięci rodzinom poległych funkcjonariuszy. Pół godziny później zaproszeni goście przejdą przed gmach Komendy Głównej Policji przed Tablicę Pamięci, gdzie nastąpi odsłonięcie tabliczek z nazwiskami poległych policjantów. Wieńce i wiązanki złożone zostaną przed Obeliskiem Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska.

Tego samego dnia od 12.00 do 19.00 dla warszawiaków przygotowano specjalną wystawę interaktywną „Twoja Policja” w rejonie Pałacu Kultury i Nauki (przy Dworcu PKP Warszawa Śródmieście). Dla zainteresowanych pracą w Policji zorganizowane zostaną stoiska promocyjne, edukacyjne i prewencji kryminalnej. Każdy będzie mógł zapytać o możliwości podjęcia służby w tej formacji oraz dowiedzieć się, jak ustrzec się przed kradzieżą czy napadem. Dla młodszych uczestników zaprezentowany zostanie policyjny sprzęt (radiowóz oznakowany z terminalem systemu wspomagania dowodzenia, łódź patrolowa, quady, oznakowany samochód terenowy, mobilne centrum monitoringu, mobilny posterunek Policji, Miasteczko Ruchu Drogowego, motocykle).
Zainteresowani zobaczą pokaz tresury policyjnych psów. Rowerzyści, którzy przyjadą pod Pałac Kultury będą mogli oznakować swój rower. Dla zainteresowanych pracą służb kryminalnych przygotowany zostanie ambulans kryminalistyczny, w którym odbędzie się pokaz daktyloskopii i sporządzanie portretu pamięciowego. Policjanci wydziału realizacyjnego z kolei przedstawią umundurowanie i wyposażenie grupy szturmowej oraz robota do neutralizowania ładunków i urządzeń wybuchowych. Najmłodsi zapoznają się natomiast z maskotką Komendy Stołecznej Policji.

Punktualnie o 14.00 natomiast przed Pałacem Kultury i Nauki odbędzie się Gala Święta Policji z udziałem Premiera RP. Podczas uroczystości wręczone zostaną odznaczenia państwowe i resortowe, nastąpi finał konkursu „Policjant, który mi pomógł”, zaplanowano też wręczenie statuetek „Filar PaT” oraz finał Ogólnopolskiej Akcji Edukacyjno-Profilaktycznej V Przystanek PaT. O godz. 16.00 dla mieszkańców stolicy przygotowano koncert artystów społeczności programu PaT.

25 lipca 2010 r.

W niedzielę o 9.00 w bazylice św. Krzyża w Warszawie zostanie odprawiona Msza święta w intencji Policji. Msza transmitowana będzie w programie I Polskiego Radia.

Obchody Święta Policji zakończy Gala piłki nożnej. O godz. 16.00 na stadionie DOSIR, przy ul. Kawęczyńskiej 44 rozegrany zostanie mecz Policja – Gwiazdy.

 

ak