Uważaj! Nie zostawiaj nic w samochodzie - Aktualności - Komenda Stołeczna Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uważaj! Nie zostawiaj nic w samochodzie

Data publikacji 08.10.2010

Radioodtwarzacze, radia CB, kołpaki, nawigacje samochodowe, krótkofalówki, a także pozostawione na siedzeniach i w bagażnikach laptopy, torebki z dokumentami, telefony komórkowe, MP3 – wszystkie te cenne rzeczy mogą paść łupem złodziei, jeśli pozostawimy je w aucie. Wiele osób zapomina o nich parkując samochód. Policjanci ostrzegają, nie dajmy szansy złodziejowi.

Z policyjnych analiz wynika, że w Warszawie odnotowujemy przypadki włamań do samochodów. Sprawcy zazwyczaj wykorzystują nieuwagę kierowców, pasażerów i kradną pozostawione przez nich w samochodach cenne rzeczy. Łupem padają najczęściej radia, laptopy, torebki, dokumenty i telefony komórkowe.

Policjanci komendy stołecznej Policji stale monitorują miejsca, w których dochodzi do kradzieży. Współpracują z firmami chroniącymi miejsca parkingowe. Korzystają z miejskiego monitoringu i samochodów pułapek. Patrolują miejsca zagrożone. Przygotowują zasadzki. Wszystko po to, by nie dopuścić do kradzieży, a jeśli do takich zdarzeń dochodzi, to uruchamiają natychmiastowe działania, aby zatrzymać złodziei.

Oto kilka przykładów z ostatnich dni, kiedy to dzięki szybkiej reakcji funkcjonariuszy ujęto sprawców kradzieży.

Policjanci z Ochoty zatrzymali do kontroli nietrzeźwego rowerzystę. W trakcie kontroli osobistej znaleziono w jego kieszeni amfetaminę, natomiast w plecaku nożyce do cięcia drutu. 35-latek został zatrzymany a kryminalni pojechali przeszukać mieszkanie mężczyzny. Na miejscu okazało się, że to nie jedyne przestępstwa, które miał na sumieniu Radosław I. Znaleziono tam radio CB, 4 radia samochodowe, dwie kolumny głośnikowe, mikser fonii oraz pałkę teleskopową. Przeprowadzone czynności przez kryminalnych i dochodzeniowców dowiodły, że 35-latek w czerwcu tego roku w różnych miejscach na terenie Ochoty dokonał 4 kradzieży z włamaniem do samochodów, gdzie wartość strat oszacowano na blisko 7 tys. złotych. Radosław I. usłyszał 6 zarzutów.

Z kolei pasera i dwóch złodziei zatrzymali północnoprascy policjanci. Mężczyźni kradli nawigacje samochodowe na terenie całej Warszawy. Wpadli przy rondzie Starzyńskiego, po tym jak włamali się do passata i próbowali sprzedać ukradzionego GPS. Jak się okazało na swoim koncie mają co najmniej 8 podobnych kradzieży.

Policjanci zatrzymali również na terenie warszawskiego Śródmieścia trójkę kilkunastoletnich dzieci po tym, jak włamały się do zaparkowanego na Powiślu samochodu dostawczego. Ich celem, jak same przyznały, był laptop znajdujący się w aucie. Wraz z nimi zatrzymano też 34-letniego Adama K., który najprawdopodobniej kierował całym zdarzeniem. Nieletnimi zajął się sąd rodzinny.

Znany funkcjonariuszom jest zatrzymany Klaudiusza K. podejrzany o dokonanie dziesięciu włamań do samochodów na Woli. Łupem 33-latka padały głównie radioodtwarzacze samochodowe, radia CB i nawigacje. Za ten czyn może mu grozić do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Bielan na gorącym uczynku zatrzymali też 22-letniego mężczyznę. Bartłomiej S. z zaparkowanego na ul. Przy Agorze renault ukradł kołpaki i schował je do swojego opla. Wpadł kompletnie zaskoczony.
W policyjną zasadzkę wpadł również mężczyzna, którego z okna mieszkania obserwowała szwagierka właściciela mazdy. Powiadomiła policjantów o fakcie kradzieży z zaparkowanego auta kół. 32-letni Rafał K. wpadł w chwili, gdy odkręcone koła chwał w pobliskich zaroślach.

Kierującym pojazdami policjanci przypominają, że parkując swój samochód należy pamiętać o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad...

• Nie zostawiaj w samochodzie na widocznym miejscu wartościowych przedmiotów, coraz częściej złodzieje kradną pozostawiony sprzęt elektroniczny np. laptopy czy nawigacje satelitarne.
• Opuszczając samochód weź ze sobą kluczyki oraz dokumenty pojazdu.
• Zawsze zamykaj szyby i włączaj system alarmowy.
• Na postój staraj się wybrać miejsca zaludnione i dobrze oświetlone.
• Złodziej czeka na okazję!

Jeśli podejrzewasz, że doszło lub może dojść do przestępstwa, dzwoń pod numer 997 lub 112. Nie ulegaj panice, nie wystawiaj też siebie na ryzyko. Gdy zachowanie wydaje się po prostu podejrzane, zadzwoń pod numer policji i opisz to szczegółowo. Nie musisz podawać swojego nazwiska. Gdybyś jednak chciał, aby skontaktował się z Tobą policjant, podaj swoje nazwisko, adres i numer telefonu oraz poproś policjanta o kontakt. Nie obawiaj się niczego. Twoje dane są poufne.

Wysiadając z samochodu zabierajmy ze sobą wszystkie wartościowe przedmioty, drogą odzież i dokumenty, zamykajmy auto i uruchamiajmy urządzenia alarmowe!

dt


 

Ładowanie odtwarzacza...