Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Nie daj się złowić w sezonie” – podsumowanie kampanii społecznej Kolei Mazowieckich i Komendy Stołecznej Policji

Data publikacji 26.09.2011

30 września zakończy się wspólna akcja Kolei Mazowieckich i Komendy Stołecznej Policji – „Nie daj się złowić w sezonie”. Przez ponad dwa miesiące, policjanci z Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego KSP nie tylko pilnowali bezpieczeństwa osób korzystających z pociągów Kolei Mazowieckich, środków transportu publicznego, szpitali, biur i placówek gastronomicznych, ale również prowadzili działania edukacyjne, mające na celu zwiększenie świadomości w zakresie ochrony przed kradzieżami. Patronat nad akcją objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Partnerami akcji były Miejskie Zakłady Autobusowe, Tramwaje Warszawskie oraz Związek Banków Polskich.

Kampania „NIE DAJ SIĘ ZŁOWIĆ W SEZONIE” miała na celu zwiększenie bezpieczeństwa osób korzystających z pociągów Kolei Mazowieckich, środków transportu miejskiego, szpitali, placówek gastronomicznych i biur. Miała także uzmysłowić społeczeństwu, jaką wartość, oprócz finansowej, przedstawiają dokumenty lub karty płatnicze. W tym celu został opracowany m.in. bankowy System „Dokumenty Zastrzeżone” (www.DokumentyZastrzezone.pl), który ma na celu ochronę osób, które utraciły swoje dokumenty tożsamości.

W ramach akcji nieumundurowani policjanci odbywali patrole, w trakcie których zwracano szczególną uwagę na osoby noszące nieostrożnie wartościowe przedmioty, takie jak portfele, telefony, laptopy czy bagaże. Takim osobom przylepiano naklejkę informującą o zagrożeniu i zwracano uwagę na podstawowe reguły bezpieczeństwa. Specjalna ulotka informowała, jak nie zostać ofiarą złodziei.

A oto wyniki kampanii:
W działaniach prewencyjno – informacyjnych uczestniczyło 2887 policjantów, w tym 510 w ramach służb ponadnormatywnych. Przeprowadzono 5425 interwencji m.in. w pojazdach komunikacji miejskiej, czy ciągach komunikacyjnych. Skontrolowano 7709 różnych miejsc, w tym policjanci odbywali przejazdy środkami komunikacji miejskiej. Podczas akcji zatrzymano 198 sprawców przestępstw (w tym: m.in. za przestępczość narkotykową 64 osoby, za kradzieże 38 osób).

W czasie akcji nałożono 1482 mandatów karnych na łączną kwotę prawie 240 000 zł (239 837zł) Pouczono 2212 osób. Podczas działań rozbito także cztery grupy kieszonkowców: DWIE WOŁOMIŃSKIE i DWIE RUMUŃSKIE

Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego zwrócił uwagę na jeszcze jeden aspekt związany z bezpieczeństwem – tj. akty wandalizmu „Jak doskonale widać Koleje Mazowieckie są nie tylko coraz nowocześniejsze i wygodniejsze, ale i bardziej bezpieczne. Ciągle jednak dużym problemem i zmartwieniem są dla nas przejawy wandalizmu. Inwestujemy w nowe pociągi, modernizujemy tabor, wydajemy na te inwestycje duże środki, tymczasem ktoś po prostu postanawia to zniszczyć. Wandale nie niszczą tylko pociągów, niszczą komfort podróży tysięcy pasażerów. Naprawa tych szkód to dodatkowe koszty, ale przede wszystkim duże niedogodności dla podróżnych. Zniszczony skład musi zostać wycofany z eksploatacji, a to czasem oznacza konieczność skrócenia pociągu do jednej jednostki. Dlatego trzeba z tym bezwzględnie walczyć”.

Z kolei Marcin Kierwiński, Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego powiedział: Często w pogoni za obowiązkami zapominamy o naszym bezpieczeństwie, o czynnościach, takich jak zapięcie torby, czy schowanie portfela. Inicjatywy takie jak ta - Komendy Stołecznej Policji i Kolei Mazowieckich, są bardzo potrzebne. Cieszę się, że akcja przyniosła oczekiwane rezultaty.

Prezes Zarządu Spółki „Koleje Mazowieckie – KM” – Artur Radwan, zapewnił, że nie jest to ostatnia kampania zrealizowana z Policją. Byliśmy m.in. partnerem akcji „Powiadom! Nie toleruj!”, uwrażliwiającej mieszkańców na przypadki wandalizmu. Warto przypomnieć, że Koleje Mazowieckie współpracują z warszawską i mazowiecką Policją w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa w pociągach, m.in. poprzez uruchamianie dodatkowych patroli na wybranych trasach. Chcemy, by nasze pociągi były nie tylko coraz nowocześniejsze, ale również coraz bezpieczniejsze.

- Poprzez wspólne kampanie z takimi podmiotami jak KM, MZA, TW jesteśmy w stanie w dużo lepszy sposób zadbać o bezpieczeństwo naszych obywateli. W codziennej służbie zatrzymujemy sprawców przestępstw, ale także uczymy mieszkańców Warszawy, w jaki sposób mogą sami zadbać o swoje mienie. Bardzo dziękuję za współpracę partnerom, którzy wspierają nasze wysiłki w dążeniu do podnoszenia bezpieczeństwa warszawiaków, jednocześnie zapraszam do współpracy inne instytucje, ponieważ jeszcze nie powiedzieliśmy ostatniego słowa - powiedział mł.insp. Bogdan Krzyszczak naczelnik Wydziału Wywiadowczo- Patrolowego KSP.

mat. KM
 

Powrót na górę strony