Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

#PoznajSąsiada

Data publikacji 23.05.2018

Jeżeli blisko 80 procent warszawiaków jest zadowolonych z sąsiedztwa, a 60 procent utrzymuje z sąsiadami kontakty towarzyskie, to dlaczego nie zacieśniamy z nimi więzi? Sąsiad to skarb, może ostrzec nas przed niebezpieczeństwem i zainterweniować w przypadku próby włamania. Do poznawania sąsiadów zachęcają policjanci Komendy Stołecznej Policji oraz przedstawiciele Koalicji Dom Bezpieczny i Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Warszawie.

Świat się zmienia, zmieniamy się i my. Wciąż chcemy być na bieżąco z nowinkami technicznymi, dzięki którym możemy poprawić jakość życia. Chcemy czuć się bezpiecznie, więc inwestujemy w coraz to nowsze zabezpieczenia – systemy alarmowe, mechaniczne przeszkody. To powoduje, że coraz bardziej zamykamy się w swoim mieszkaniu, które staje się naszą twierdzą i stopniowo izolujemy się od swoich sąsiadów. Zgodnie z nowoczesnym trendem przenosimy życie prywatne do portali społecznościowych (Facebook, Twitter). Tam już chętniej dzielimy się informacjami na swój temat. Na bieżąco relacjonujemy każdą chwilę swojego życia, na potwierdzenie naszych słów wrzucamy zdjęcia. Wszyscy obserwatorzy profilu wiedzą, gdzie jesteśmy i co robimy. W ten sposób zapraszamy złodzieja do naszego mieszkania.

Nie chwalmy się więc w Internecie nowymi zakupami czy planowanymi wyjazdami, bardziej zaufajmy naszym sąsiadom. Dbajmy o dobre relacje z nimi, bo kto, jak nie sąsiad, ostrzeże nas przed niebezpieczeństwem, zainterweniuje w przypadku próby włamania. Z doświadczeń policjantów wynika, że do zatrzymania złodziei na gorącym uczynku dochodzi dzięki błyskawicznej reakcji sąsiadów, którzy zauważyli podejrzane osoby lub usłyszeli dziwne hałasy zza ściany.

Wychodząc naprzeciw społecznym oczekiwaniom, w ramach koncepcji policji środowiskowej, policjanci z Komendy Stołecznej Policji wspólnie z Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Warszawie i Koalicją Dom Bezpieczny rozpoczęli akcję pod nazwą #PoznajSąsiada.

Inauguracja kampanii społecznej miała miejsce dzisiaj w siedzibie Centrum Społecznego w Warszawie, przy ul. Paca 40. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele mediów, którzy odpowiedzieli na zaproszenie z nietypowym załącznikiem. Było nim pudełko w kształcie bloku mieszkalnego z niespodzianką w środku: szklanką cukru - by pamiętać, że sąsiad pomoże, jeżeli czegoś zabraknie w trakcie gotowania lub pieczenia w niehandlową niedzielę, konewką – by nie martwić się, że nikt nie zadba o rośliny podczas wakacyjnego wyjazdu, saszetką karmy – by mieć pewność, że dobry sąsiad nakarmi zwierzaka, kluczem do mieszkania – symbolizującego prośbę o interwencję podczas nieobecności. Na miejscu natomiast czekała na dziennikarzy pyszna szarlotka. W ten symboliczny sposób rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji kom. Sylwester Marczak, psycholog penitencjarny, psychoterapeuta podporucznik Magdalena Pusz i prezes Stowarzyszenia Centrum Wspierania Aktywności CAL Bohdan Skrzypczak zachęcali do poznawania sąsiadów, bowiem dobre relacje sąsiedzkie mają realny wpływ na bezpieczeństwo naszych mieszkań oraz domowników.

O ważnej roli sąsiadów, zwiększaniu świadomości i długofalowej skuteczności rozmów sąsiedzkich mówił rzecznik prasowy stołecznej Policji kom. Sylwester Marczak. – Metoda „na wnuczka” oraz metoda „na policjanta” przestały być skuteczne w momencie, gdy ludzie zaczęli o  nich mówić, dzielić się informacjami. Powinniśmy pamiętać, że rozmowa z sąsiadem na każdy temat, może kiedyś okazać się bardzo przydatna. Nie traktujmy sąsiada, jako kogoś wścibskiego, ale jako osobę, która może nam pomóc.

Miejsce jest bezpieczne nie dzięki kamerom, ale dzięki ludziom, którzy czują się za nie współodpowiedzialni – mówił prezes Stowarzyszenia Centrum Wspierania Aktywności CAL  Bohdan Skrzypczak. Jednym z animatorów społeczności lokalnej był np. 44. prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama.

O źródle ograniczonego zaufania mówiła natomiast psycholog penitencjarny podporucznik Magdalena Pusz. – Domeną naszych czasów jest pewnego rodzaju izolacja i zamykanie się w świecie wirtualnym. Gdy wracamy do domu, często włączamy komputer i logujemy się na Facebooku. Własnych sąsiadów znamy głównie z widzenia, a tak naprawdę niewiele o sobie wiemy.

Z badań CBOS wynika, że Polacy w większości ufają swoim sąsiadom. 15 procent respondentów zdecydowanie ma do nich zaufanie, a 60 procent raczej je ma. Blisko 80 procent warszawiaków jest zadowolonych z sąsiedztwa w swoim miejscu zamieszkania. Tyle samo osób zna swoich sąsiadów, a 60 procent utrzymuje z sąsiadami kontakty towarzyskie. Ponad połowa mieszkańców stolicy ufa im na tyle, aby przekazać im klucze do mieszkania na czas wyjazdu (źródło: Kapitały ludzki i społeczny – Warszawa 2030, sierpień 2016). Potwierdza to inne badanie, według którego 52 procent Polaków dałoby sąsiadowi klucze do mieszkania i poprosiło o opiekę nad domem podczas swojej nieobecności. Według tego samego raportu więcej, bo 54 procent Polaków oddałoby swojemu sąsiadowi dziecko pod opiekę (źródło: Badanie relacji sąsiedzkich, Raport portalu Morizon.pl, maj 2017).

W trakcie spotkania wyemitowano również filmik z udziałem skazanego za kradzieże z włamaniem, który potwierdził, że bardzo ważnym składnikiem naszego bezpieczeństwa jest właśnie czujny sąsiad. Osoba, która jest zainteresowana wszystkim, co dzieje się w pobliżu i nie da się zwieść kłamliwym słowom nieproszonego gościa, twierdzącego jakoby był członkiem rodziny. To właśnie sąsiad może zainterweniować najszybciej, może być również pomocny w usuwaniu śladów naszej dłuższej nieobecności. Pusta skrzynka na listy, brak ofert reklamowych na wycieraczce są informacją, że ktoś jest w mieszkaniu. Pamiętajmy, włamanie nie jest przypadkowe, dom bądź też mieszkanie są wcześniej bacznie obserwowane przez złodzieja, który poznaje godziny naszej nieobecności, aby wybrać najbardziej dogodny moment.

Dziennikarze mieli również możliwość porozmawiać z dzielnicowym Komendy Rejonowej Policji Warszawa VII sierż. sztab. Tomaszem Zatorskim, który na co dzień w bezpośrednim kontakcie z mieszkańcami,  zachęca ich do zacieśniania więzi sąsiedzkich oraz z kom. Marzeną Mikołajczyk, ekspertem Wydziału Prewencji KSP, koordynatorem z ramienia komendy stołecznej Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństw, która jest ważnym narzędziem pomocniczym w budowaniu poczucia bezpieczeństwa mieszkańców.

Czujny sąsiad to prawdziwy skarb, wykorzystujmy ten potencjał. Dobre relacje w społeczności lokalnej są nie tylko ważnym składnikiem bezpieczeństwa naszych domów i mieszkań, ale również wpływają na poprawę jakości życia, dają możliwość zawierania fascynujących znajomości, których owocem może być dwustronna pomoc. Dowodem na działanie zasady wzajemności jest Centrum Społeczne PACA 40, gdzie sąsiedzi dzielą się swoimi pasjami, umiejętnościami i doświadczeniem. PACA 40 wspiera rozwój społeczności lokalnej, aby była zintegrowana, silna, aktywna i świadomie decydowała o sprawach dla niej ważnych.

Dbajmy wspólnie o nasze bezpieczeństwo. Czujny sąsiad to wróg każdego włamywacza.

tekst: Ewelina Grajcar
foto Antoni Rzeczkowski

Powrót na górę strony