Panika tłumu a emocje osoby - psychologia zbiorowisk ludzkich w kontroli reakcji tłumu podczas zgromadzeń publicznych” - ERASMUS+

Data publikacji 28.11.2022

W dniach 20-24 czerwca 2022 roku sześcioosobowa delegacja stołecznych policjantów wzięła udział w projekcie pn.:„Panika tłumu a emocje osoby - psychologia zbiorowisk ludzkich w kontroli reakcji tłumu podczas zgromadzeń publicznych” w ramach programu ERASMUS+.

Szkolenie odbyło się w ramach programu ERASMUS+ a zrealizowane zostało w miejscowości Saint Foy Lès Lyon na terenie jednostki Compagnies Républicaines de Sécurité no.46 – C.R.S. - która to jest francuskim odpowiednikiem polskich Oddziałów Prewencji Policji.


W skład delegacji weszli przedstawiciele z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim, Komendy Powiatowej Policji w Wołominie, Komisariatu Policji Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie, Wydziału Ochrony Placówek Dyplomatycznych Komendy Stołecznej Policji oraz Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie.


W trakcie szkolenia policjanci z wyżej wymienionych jednostek zapoznali się m.in. z historią policji francuskiej oraz jej aktualną strukturą ze szczególnym uwzględnieniem charakterystyki służby w Compagnies Républicaines de Sécurité. Jednostka ta jest wykorzystywana podczas wystąpienia zamieszek, do zabezpieczeń imprez masowych, oraz do ochrony porządku publicznego. Funkcjonariusze tych właśnie oddziałów najczęściej podejmują działania mające na celu opanowanie negatywnych reakcji tłumu. Przygotowany program obejmował m.in. zapoznanie się z taktyką działań podejmowanych przez C.R.S., środkami technicznymi jakie są używane w codziennej służbie, warianty struktur w zależności od rodzajów zabezpieczeń oraz sposoby kierowania Oddziałami Prewencji Policji. W trakcie trwania szkolenia odbyły się spotkania z szeregowymi policjantami, ich instruktorami oraz dowódcami, w trakcie których wymieniono się zdobytym doświadczeniem oraz spostrzeżeniami. Ponadto uczestnicy zostali zapoznani z programem szkolenia nowoprzyjętych funkcjonariuszy wraz z prezentacją ich ćwiczeń z taktyki i techniki interwencji w trakcie zgromadzeń publicznych oraz osób pod wpływem silnych emocji. Z całą pewnością można stwierdzić, że udział w szkoleniu znacznie poszerzył dotychczasową wiedzę oraz doświadczenie w tematyce szeroko pojętej „paniki tłumu w zgromadzeniach publicznych” oraz bezpieczeństwa imprez masowych.

Powrót na górę strony