Spotkanie honorowych dawców krwi - Informator - Komenda Stołeczna Policji

Informator

Strona znajduje się w archiwum.

Spotkanie honorowych dawców krwi

Data publikacji 18.02.2015

We wtorek 17 lutego w Komendzie Stołecznej Policji odbyło się pierwsze spotkanie honorowych dawców krwi. Głównym inicjatorem wydarzenia był naczelnik Laboratorium Kryminalistycznego KSP mł. insp. Piotr Kondrakiewicz wspólnie z byłym funkcjonariuszem Policji, a obecnie Przewodniczącym Mazowieckiej Okręgowej Rady Honorowego Krwiodawstwa – Włodzimierzem Warwasem.

Kiedyś takich klubów w Policji było osiemnaście. Z czasem liczba ta malała, aż w końcu całkowicie zaniknęła. Inicjatywa stworzenia klubu powstała przede wszystkim z potrzeby serca i chęci niesienia pomocy. Gdy pomysł ten spotkał się z akceptacją Komendanta Stołecznego Policji, podjęto dalsze kroki w celu jego realizacji. Odzew telefoniczny był bardzo duży, ale na spotkanie dotarło tylko kilkanaście osób. Wśród przybyłych byli m.in. pracownicy Laboratorium Kryminalistycznego, Wydziału Konwojowego oraz Wydziału Ochrony Informacji Niejawnych i Archiwum.
Pan Włodzimierz Warwas szczegółowo opowiedział o najważniejszych aspektach krwiodawstwa, podzielił się osobistą historią, gdy dla jednego z członków jego rodziny, była bardzo potrzebna krew.
Oddawanie krwi, to przede wszystkim praca społeczna, sposób na spożytkowanie wolnego czasu. To liczne spotkania towarzyskie, wspólne wyjazdy, wycieczki, ogniska i inne imprezy integracyjne. Będąc honorowym dawcą krwi nic nie tracimy, a możemy jedynie zyskać. Składniki krwi, czyli czerwone krwinki, białe krwinki, płytki oraz osocze są odnawialne i niezależnie od tego, czy jesteśmy dawcami czy nie, organizm nasz pracuje tak, że krew podlega ciągłej wymianie. Krew jest stale potrzebna, ale największe zapotrzebowanie jest na tę z Rh-. Co roku notuje się wzrost liczby dawców o 3-4%, podczas gdy powinno to wynosić co najmniej 8%.
Niestety nie każdy może zostać dawcą krwi. Zanim zjawimy się w punkcie krwiodawstwa, upewnijmy się, że jesteśmy zdrowi i że mieścimy się w określonej kategorii wiekowej, a także wagowej, czyli jesteśmy między 18 a 65 rokiem życia i ważymy nie mniej niż 50 kg.
Klub Honorowych Dawców Krwi będzie działał w Komendzie Stołecznej Policji. Właśnie został wstępnie wybrany skład jego zarządu. Cała reszta będzie tworzyć się na bieżąco, w tym klubowa strona internetowa. Przed członkami zarządu jest trochę pracy, ale taka praca, to czysta przyjemność i satysfakcja z niesionej pomocy.
Zachęcamy Państwa do przyłączenia się do tej pięknej inicjatywy. Pokażmy, że pomaganie mamy we krwi.

Więcej informacji pojawi się już wkrótce, a tymczasem zachęcam Państwa do odwiedzenia strony internetowej poświęconej krwiodawstwu, gdzie znajdą Państwo wiele ciekawych i niezbędnych informacji: www.pck-warszawa.pl

Karina Pohoska
Zespół Prasowy KSP