Umieszczenie w PID nieletniego na czas uzasadnionej przerwy w konwoju lub doprowadzeniu

Data publikacji 05.05.2014

Istota problemu sprowadza się do zasadności umieszczania nieletnich na czas uzasadnionej przerwy w konwoju w sytuacji, gdy policjanci doprowadzają nieletniego do placówki innej niż określona w art. 32g par. 9 u.p.n., np. placówki opiekuńczo-wychowawczej czy też domu dziecka.

Należy zauważyć, że ww. placówki należą do systemu pieczy zastępczej, którego funkcjonowanie określa ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny (…). I tak, na zasadzie art. 2 ust. 2 przytoczonej regulacji, system pieczy zastępczej to zespół osób, instytucji i działań mających na celu zapewnienie czasowej opieki i wychowania dzieciom w przypadkach niemożności sprawowania opieki i wychowania przez rodziców.

Natomiast przepisy u.p.n. znajdują zastosowanie w innym zakresie, a dotyczącym: zapobiegania i zwalczania demoralizacji, postępowania w sprawach o czyny karalne oraz stosowania środków wychowawczych i poprawczych (art. 1 par. 1 u.p.n.). Zwłaszcza, że obszar obowiązywania u.p.n. został zawarty również w preambule tej ustawy, określając podstawowe cele postępowania w sprawach nieletnich, tj. „w dążeniu do przeciwdziałania demoralizacji i przestępczości nieletnich (…)”.

Z tego też względu, w ocenie Biura Prewencji i Ruchu Drogowego KGP, na podstawie art. 32 h par. 1 pkt. 1 u.p.n. nie ma możliwości umieszczania nieletnich w PID na czas uzasadnionej przerwy w konwoju lub doprowadzeniu w sytuacji, gdy policjanci doprowadzają nieletniego do placówki innej niż określona w art. 32 g par. 9 u.p.n., tj. schroniska dla nieletnich, młodzieżowego ośrodka wychowawczego czy też zakładu poprawczego.

wykorzystano materiały Biura Prewencji i Ruchu Drogowego KGP

Powrót na górę strony