Poddanie nieletniego przyjmowanego lub przebywającego w PID badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu

Data publikacji 05.05.2014

Problematykę tę reguluje art. 47 ust. 1 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, na podstawie którego, jeżeli zachodzi podejrzenie, że przestępstwo lub wykroczenie zostało popełnione po spożyciu alkoholu, osoba podejrzana może być poddana badaniu koniecznemu do ustalenia zawartości alkoholu w organizmie. Należy mieć na względzie, że przedmiotowa regulacja ma zastosowanie również do nieletniego przyjmowanego lub przebywającego w PID, o ile nieletni ten podejrzany jest o popełnienie czynu karalnego.

Niemniej jednak brak jest podstaw prawnych, regulujących kwestie poddania nieletniego nietrzeźwego, przyjmowanego lub przebywającego w PID w trakcie samowolnego pobytu poza schroniskiem dla nieletnich, młodzieżowym ośrodkiem wychowawczym lub zakładem poprawczym, badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, gdyż sytuacja ta i zachowanie nieletniego nie wypełniają znamion regulacji wynikającej z treści ww. ustawy.

Z tego też względu, mając na uwadze brak przepisów prawnych regulujących tę problematykę, nie ma możliwości poddania nieletniego przyjmowanego lub przebywającego w PID badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, o ile nie jest on podejrzany o popełnienie czynu karalnego.

wykorzystano materiały Biura Prewencji i Ruchu Drogowego KGP

Powrót na górę strony