Doświadczenia logistyczne w praktyce działania łotewskiej formacji policyjnej

Data publikacji 25.03.2016

Realizowany od 2015 roku w Komendzie Stołecznej Policji projekt „Szkolenie służb logistycznych na rzecz wspierania działań policji w zapobieganiu i zwalczaniu przestępczości” finansowany ze środków programu UE Erasmus+, pozwolił na organizację kolejnej praktyki typu job shadowing w Municypalnej Policji m. Rygi dla grupy funkcjonariuszy i pracowników garnizonu stołecznego.

Uczestnicy praktyki  mieli możliwość zapoznania z rozwiązaniami organizacyjnymi stosowanymi w policji municypalnej w Rydze oraz policji regionalnej w pobliskim rejonie Kekavas.

Podczas wizyty delegacja odbyła szereg spotkań , w trakcie których gospodarze zaprezentowali zagadnienia dotyczące problematyki logistycznej z uwzględnieniem praktycznych aspektów prowadzenia działalności policyjnej.

Zapoznano się z problematyką umundurowania i wyposażenia funkcjonariuszy, eksploatacji środków transportu i zamówień publicznych. Wszystkie te elementy zostały ponadto zaprezentowane praktycznie w ramach zorganizowanych przez gospodarzy wizyt studyjnych w jednostkach policyjnych. Komórki stricte logistyczne pełnią praktycznie funkcje koordynujące, wspierając realizację zadań z obszaru zaopatrzenia i usług przez poszczególnych użytkowników. Interesujący model zabezpieczenia logistycznego zastosowano w odniesieniu do mundurów m.in. poprzez ograniczenie ilości wzorów i połączenie funkcji umundurowania służbowego i ćwiczebnego oraz indywidualizację dostawy z pominięciem magazynu.  

Należy zwrócić uwagę, że na Łotwie duży nacisk kładziony jest na efektywne wykorzystanie monitoringu (również w zarządzaniu) i systemów informatycznych e-administracji oraz wykorzystania środków IT dla usprawnienia procesu przekazywania informacji i zgłoszeń do policji oraz wsparcia codziennej pracy funkcjonariuszy.

Odwiedzono także centrum nadzoru wideo i policji turystycznej w Rydze , zapoznano się z problematyka zapewnienia bezpieczeństwa nad wodą i na lodzie (to ważne zagadnienie biorąc pod uwagę dużą powierzchnię akwenów) , bezpieczeństwem i ochroną ludności w sytuacjach nadzwyczajnych (np. powodziach) oraz poznano użytkowane środki techniczne.

Łotewscy policjanci bardzo wiele uwagi poświęcają kwestii zapewnienia bezpieczeństwa najmłodszym. Posterunki szkolne i podłączenie monitoringu szkół do sieci policyjnej oraz kompleksowe prowadzenie działań prewencji do spraw nieletnich stanowi ważny element codziennej pracy. Istotnym zadaniem logistycznym jest zapewnienie zasobów w celu realizacji tego prestiżowego zadania oraz współpraca z partnerami pozapolicyjnymi, służąca zapewnieniu środków na stabilne finansowanie podejmowanych inicjatyw.

Na uwagę zasługuje także rozbudowany system przygotowania i doskonalenia zawodowego oraz premiowanie podnoszenia wykształcenia przez funkcjonariuszy. Interesująca jest zdefiniowana ścieżka rozwoju zawodowego i możliwość awansu poziomego z uwzględnieniem okresowej weryfikacji kwalifikacji. Ważny element stanowi nabywanie kompetencji logistycznych, gdyż każdy przełożony odpowiada za właściwe wykorzystanie zasobów jak również proces planowania potrzeb.

Na Łotwie Policja Municypalna (Pasvaldibas Policija) stanowi element służb policyjnych wskazanych w Ustawie o Policji i formalnie podporządkowanych Ministrowi Spraw Wewnętrznych (obok policji państwowej, policji portowej i policji bezpieczeństwa)  jednak organizacyjnie i finansowo jest bezpośrednio podporządkowana samorządowi.

Powrót na górę strony