Przeciwdziałanie dyskryminacji w działaniach Policji

Data publikacji 09.01.2009

Komenda Stołeczna Policji w ramach partnerstwa o współpracy z PRO HUMANUM stowarzyszeniem na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, realizuje projekt szkoleniowy - Przeciwdziałanie dyskryminacji w działaniach Policji.

Projekt ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi na dyskryminację grup marginalizowanych, mniejszości narodowych i etnicznych, migrantów i uchodźców w Polsce. Wynika on z potrzeby jeszcze skuteczniejszego przygotowania Policji do rozwiązywania problemów mogących mieć podłoże dyskryminacyjne. Projekt przewiduje wyjątkową formę współpracy organizacji pozarządowej i Komendy Stołecznej Policji, która nie była dotychczas objęta działaniami pomocowymi w tym zakresie.

Ze względu na potrzebę pogłębienia wiedzy, kreowania aktywnych postaw i podniesienia kompetencji policjantów w zakresie podejmowania interwencji w środowiskach wielokulturowych i wieloetnicznych, a także identyfikowania, przeciwdziałania i zwalczania dyskryminacji oraz zjawisk z nią powiązanych, jak ksenofobia i antysemityzm, zaprojektowano cykl szkoleń. Pierwsze zajęcia odbędą się w terminie 22-23 października 2008 roku. Szkolenia adresowane są do kadry zarządzającej Komendy Stołecznej Policji, która w trakcie trwania szkoleń nabędzie umiejętności do wdrożenia analogicznych szkoleń w swoich jednostkach.

W projekcie przewidziano, w ramach działań uzupełniających, wydanie publikacji pod nazwą Przewodnik Anty-dyskryminacyjny, którego zawartość będzie kompilacją doświadczeń i założeń merytorycznych szkoleń, uzupełnionych o materiał teoretyczny i dobre praktyki.

Powyższe działania zostaną upowszechnione podczas konferencji, której zasadniczym celem będzie podsumowanie projektu oraz zainspirowanie do tworzenia podstaw dla platformy współpracy międzyinstytucjonalnej, służącej wszechstronnej aktywizacji środowisk, które podejmując wspólnie działania, mogą skutecznie przeciwstawić się dyskryminacji.

Projekt jest realizowany przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię, ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu Organizacji Pozarządowych.

Powrót na górę strony