Leonardo da Vinci

Stołeczni policjanci w Lizbonie i Tallinie (2009-2010) cz. 1

Data publikacji 14.10.2009

Na terenie Warszawy, a w szczególności w centrum miasta, walka z najbardziej dokuczliwymi dla społeczeństwa zagrożeniami jest jednym z ważniejszych wyzwań dla policjantów. Wzrost poczucia bezpieczeństwa wśród obywateli to nieodzowny element długoletniej strategii stołecznej Policji. W odpowiedzi na liczne zjawiska przestępczości kryminalnej pojawił się projekt pt. „Bezpieczne stolice – metody zwalczania przestępczości kryminalnej w europejskich aglomeracjach” w ramach Programu Leonardo da Vinci.

Projekt odpowiada na potrzeby poznania sposobów zwalczania przestępczości wielkomiejskiej w europejskich stolicach, aby w skuteczny sposób wdrażać w polskie realia zdobytą podczas wizyt wiedzę.

W realizacji projektu uczestniczy 70 funkcjonariuszy Komendy Stołecznej Policji, którzy na co dzień zajmują się m.in. organizowaniem, koordynowaniem, nadzorowaniem i szkoleniem podległych policjantów w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz zapobiegania i zwalczania przestępczości pospolitej wraz ze wszystkiego rodzaju zjawiskami kryminogennymi.

Głównym celem projektu jest przeszkolenie grupy funkcjonariuszy, które z kolei przyczyni się do maksymalnego ograniczenia zachowań niepożądanych z punktu widzenia bezpieczeństwa obywateli. Uczestnicy projektu poznają w organizacjach partnerskich nowe sposoby ograniczenia przestępczości pospolitej, współpracę Policji z instytucjami pozapolicyjnymi, funkcjonowaniem prewencji kryminalnej oraz zagadnienia związane z unormowaniami prawnymi obowiązującymi w krajach UE.

Rezultatem projektu będzie programu szkoleniowego zarówno dla funkcjonariuszy Policji jak i organizacji z nią współpracujących w zakresie ograniczenia zjawisk patologicznych i kryminogennych. Przygotowane zostaną również ulotki o charakterze prewencyjnym, które będzie można znaleźć m.in. w stołecznej komunikacji miejskiej i wybranych urzędach.

W chwili obecnej rozpoczęły się dwie wizyty: w Policjach Lizbony i Tallina. Wartym podkreślenia jest również fakt, iż projekt ten jako jeden z dwóch w skali całej Polski uzyskał Certyfikat, który potwierdza zdolność Komendy Stołecznej Policji do zarządzania projektami mobilności w ramach programu Leonardo da Vinci. Ponadto Certyfikat potwierdza wysoką jakość dotychczas realizowanych projektów mobilności Leonardo da Vinci, długoterminowe zaangażowanie instytucji w ciągłe udoskonalenie projektów mobilności oraz strategię organizacji dążącą do włączenia mobilności międzynarodowej w swoją działalność.

Jest to 9-ty projekt Komendy Stołecznej Policji realizowany tylko w ramach Programu Leonardo da Vinci.

Paulina Czwarno
Zespół Funduszy Pomocowych

Powrót na górę strony