Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczne stadiony na Mazowszu

Data publikacji 06.02.2014

Komendant stołeczny policji nadinspektor Dariusz Działo uczestniczył dziś spotkaniu poświęconym poprawie bezpieczeństwa na stadionach piłkarskich na Mazowszu przed wiosenną rundą rozgrywek, zorganizowanym przez wojewodę mazowieckiego. Podczas spotkania wojewoda Jacek Kozłowski podkreślił, że priorytetem będą egzekwowanie zakazu stosowania środków pirotechnicznych i „sektorówek”, zapewnienie drożności przejść ewakuacyjnych, przeciwdziałanie łamaniu prawa na meczach drużyn dziecięcych i młodzieżowych, walka z rasizmem i nietolerancją.

Kluby piłkarskie zobowiązane są do bezwzględnego przestrzegania własnych planów zabezpieczenia imprezy masowej, w szczególności poprzez uniemożliwianie wnoszenia i wykorzystywania pirotechniki oraz „sektorówek”, które uniemożliwiają identyfikację osób łamiących prawo. "Pusty stadion to smutny widok, chcemy by spotkania rozgrywano przy pełnych trybunach. Jeśli jednak kluby będą zezwalały na łamanie prawa, konieczne będzie stosowanie środków prewencyjnych, w tym zakazów rozgrywania spotkań z udziałem publiczności" – powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki. Organy samorządu terytorialnego, które wydają zgodę na przeprowadzenie imprezy masowej, powinny rozważyć możliwość jej cofnięcia, jeśli organizator meczu nagminnie ignoruje łamanie zasad bezpieczeństwa na stadionie.

Jednym z problemów na mazowieckich stadionach jest przenoszenie negatywnych wzorców kibicowania do niższych lig oraz rozgrywek drużyn dziecięcych i młodzieżowych. Podczas meczów można zaobserwować także przejawy rasizmu i nietolerancji w postaci wulgarnych i obraźliwych treści na transparentach, w okrzykach czy napisach na obiektach poza stadionami. "To narusza nie tylko wizerunek polskiej piłki nożnej, ale też naszego kraju, olbrzymią pracę mają tu do wykonania kluby, które mogą prowadzić działania wychowawcze i edukacyjne" – powiedział Jacek Kozłowski.

Podczas spotkania wu wojewody, w którym uczestniczyli nadinspektor Dariusz Działo, Komendant Stołeczny Policji, zastępca Komendanta Wojewódzkiego w Radomiu, przedstawiciele władz samorządowych, służb uczestniczących w zabezpieczaniu meczów,przedstawiciele klubów piłkarskich z terenu województwa mazowieckiego, zwrócono także uwagę na rolę kierowników ds. bezpieczeństwa na obiektach piłkarskich. Powinny to być osoby realnie odpowiadające za bezpieczeństwo na terenie obiektu, ich decyzje nie mogą być uzależniane od zgody przełożonych.

Od 1 stycznia 2014 r. obowiązek posiadania systemów identyfikacji kibiców dotyczy już nie tylko szczebla Ekstraklasy i I ligi. Wymogiem tym objęte zostały pozostałe kluby.

Komenda Główna Policji opracowała dla organizatorów meczów piłkarskich listę kontrolną czynności, którą można wykorzystać w celu zapewnienia bezpiecznego przebiegu meczu. Ponadto, Rada Bezpieczeństwa Imprez Sportowych uchwaliła rekomendacje dotyczące przejazdów grup kibiców na mecze piłkarskie. Obejmują one m.in. zachęcanie stowarzyszeń kibiców do organizowania specjalnych pociągów lub wynajmu autobusów. Kluby powinny także koordynować organizację przejazdu fanów i udzielać im merytorycznego i formalnego wsparcia w tym zakresie. Policja będzie reagowała na wszelkie incydenty na dworcach i w pociągach oraz będzie współpracowała z przedstawicielami kolei, udzielając im wsparcia w czasie transportu kibiców. Rada Bezpieczeństwa Imprez Sportowych przyjęła także uchwałę o bezpiecznym przebiegu meczów drużyn dziecięcych i młodzieżowych. Istotnym narzędziem mającym na celu zwiększenie bezpieczeństwa jest także opracowany przez Mazowiecki Związek Piłki Nożnej regulamin meczu piłki nożnej niebędącego imprezą masową.

Podczas sotkania przedstawiciel Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej podziękował Policji za dotychczasową doskonałą współpracę.

ea/MUW w Warszawie


 

Powrót na górę strony