Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zadziałajmy prewencyjnie, a unikniemy kradzieży

Data publikacji 05.10.2009

„Nie daj szansy złodziejowi – dbaj o swoje mienie” działania mające na celu ograniczenie kradzieży mieszkaniowych, kradzieży z włamaniem do mieszkań i pojazdów oraz kradzieży samochodów prowadzą policjanci stołecznego wydziału prewencji. Akcja jest adresowana do właścicieli aut i ich pasażerów, a także właścicieli mieszkań. Wszelkich kradzieży można uniknąć, trzeba tylko wiedzieć, co najczęściej może zainteresować potencjalnych złodziei.

Jak ważna jest dbałość o swoje mienie wiedzą osoby, które stały się ofiarą złodziei. Policjanci wydziału stołecznej prewencji przestrzegają przede wszystkim właścicieli mieszkań i samochodów przed kradzieżami. Dlatego rozpoczęli działania „Nie daj szansy złodziejowi – dbaj o swoje mienie”.
Mieszkanie, w którym zgromadzony jest dorobek wielu lat pracy, stanowi łakomy kąsek dla złodzieja. Warto zastanowić się nad tym czy zrobiliśmy wszystko, aby do minimum ograniczyć zagrożenie włamania do naszego mieszkania. Pamiętajmy, że najlepszym zabezpieczeniem mieszkania jest życzliwy sąsiad. Włamania można uniknąć, stosując kilka ważnych zasad.

Zobacz mat. prewencyjny.

Kolejną grupą, do której skierowane są prewencyjne działania „Dbaj o swoje mienie” są właściciele samochodów. Policjanci stołecznego wydziału dw. z przestępczością samochodową opracowali plan, z którego wynika, że auta giną najczęściej z niestrzeżonych parkingów, umiejscowionych na dużych, nieogrodzonych osiedlach mieszkaniowych. Na kradzież narażeni są też właściciele samochodów, którzy pozostawiają auta w garażach podziemnych. Stąd najczęściej giną pojazdy droższych marek.

Najpopularniejsze metody stosowane przez złodziei:

  1. wymiana modułu sterującego i zastąpienie go „czystym” modułem przygotowanym specjalnie do konkretnej marki i modelu samochodu;
  2. kradzieże na tzw. „śpiocha”, kiedy złodzieje wykorzystują sen mieszkańców domów jednorodzinnych, włamują się do domu, kradną kluczyki od samochodu i dokumenty, a następnie kradną pojazdy zaparkowane na posesji;
  3. kradzieże „na wskoka” oraz „na kieszeń”, kiedy złodzieje wykorzystują nieuwagę kierowców podczas wyjazdów z garaży czy parkingów, a także kradną kluczyki z kieszeni właściciela pojazdu.

Złodzieje upodobali sobie kilka marek samochodów. Wśród nich są auta japońskie: toyoty, mazdy, hondy, włoskie fiaty oraz niemieckie vw, skody, audi i seaty.

ea
 

Powrót na górę strony