Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policja warszawska w projektach Unii Europejskiej

Data publikacji 19.10.2009

Istnieje zaledwie 5 lat, a już ma jedną z największych w kraju skuteczność w pozyskiwaniu unijnych środków. Prawie wszystkie złożone wnioski zyskały wysokie noty i akceptacje Unii Europejskiej. Zespół Funduszy Pomocowych KSP realizuje kilkanaście unijnych projektów m.in. największe projekty edukacyjne polskiej Policji – „Doskonalenie językowe służb mundurowych w świetle przygotowań do EURO 2012" oraz „Doskonalenie zawodowe kadry stołecznej Policji w zakresie efektywnego zarządzania zasobami ludzkimi”.

Od początku istnienia Zespołowi Funduszy Pomocowych szefuje mgr Olga Czuba-Czubiak. Pod jej nadzorem opracowywane są strategie inwestycyjne realizowane w ramach funduszy europejskich, opracowywane są też projekty związane z pozyskiwaniem środków finansowych. Pracownicy zespołu nawiązują współpracę z policjami innych krajów UE przy wspólnej realizacji projektów z programów UE.

Przez 5 lat zorganizowano ponad 20 konferencji międzynarodowych. Gościliśmy około 150 przedstawicieli europejskich Policji. Około 250 naszych policjantów odwiedziło 29 jednostek Policji w 22 krajach UE, Rosji i na Ukrainie. Realizowano w tym czasie 22 projekty wartych 6,5 mln euro. Ponad 3 mln euro dofinansowania otrzymała Komenda Stołeczna Policji na ich wdrożenie ze środków unijnych.

Stołeczni policjanci realizując projekt „Wymiany doświadczeń z zakresu profilaktyki uzależnień – narkomania i alkoholizm wśród młodzieży” (program Leonardo da Vinci) odwiedzili kolegów z Policji Sztokholmu, Wilna, Rygi, Lizbony, Madrytu i Hrabstwa West Mercia. Poznali praktyczne rozwiązania stosowane w policjach europejskich. Na bazie zdobytych doświadczeń opracowano i wydano ulotki informacyjne.

Wspólne warsztaty policjantów komendy stołecznej z udziałem funkcjonariuszy z Helsinek, Rygi, Wilna realizowano z kolei podczas współpracy przy programie DAFNE II. Podczas wdrażania projektu „Przerwać zmowę milczenia. Policjant pierwszego kontaktu – sprzymierzeńcem ofiar przestępstw „czterech ścian” opracowano wspólnie metody pomocy ofiarom przemocy w rodzinie angażując w działania wszystkie zainteresowane tą problematyką podmioty.

Ścisłą współpracę nawiązano z przedstawicielami Policji z Berlina, Londynu, Wilna i Rosji przy programie AGIS „Państwo pod presją. Rola sił policyjnych w zwalczaniu terroryzmu”. Wymiana informacji o zagrożeniu terrorystycznym i osobach podejrzanych, przygotowanie do działań wspólnych grup operacyjno-procesowych – to najważniejsze rezultaty projektu.

W ramach projektu „Bezpieczne porty lotnicze wobec zagrożenia terroryzmem we współczesnej Europie” zorganizowano konferencję międzynarodową z udziałem policjantów z Madrytu i Barcelony. Jednym z elementów projektu było przygotowanie przez komendę stołeczną ćwiczeń służb ratunkowych na warszawskim Okęciu.

Wykorzystując środki Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego realizowano jeden z największych projektów edukacyjnych polskiej Policji „Doskonalenie zawodowe kadry stołecznej Policji w zakresie efektywnego zarządzania zasobami ludzkimi”. Ponad 600 funkcjonariuszy i pracowników uczyło się na studiach podyplomowych i kursach doskonalących z zakresu zarządzania organizacją i zarządzania zasobami ludzkimi.

A najbliższa przyszłość? To EURO 2012 – kolejne wyzwanie dla stołecznych funkcjonariuszy. Dlatego tak ważne jest korzystanie z doświadczeń innych policji w krajach, które organizowały tak duże imprezy sportowe. Realizując projekt „Euro 2012 – rola sił policyjnych w zabezpieczaniu imprez masowych” nasi policjanci uczyli się od policjantów z Wiednia, Hamburga, Paryża, Aten i Londynu.

W przyszłym roku prawie 2700 funkcjonariuszy Komendy Stołecznej Policji, Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu, Komendy Głównej Policji, Biura Ochrony Rządu, Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej i Komendy Miejskiej Straży Pożarnej weźmie udział w 2-letnich kursach języka angielskiego, niemieckiego oraz rosyjskiego. Uczestnicy uczyć się będą języka obcego na dwóch poziomach: podstawowym i zaawansowanym. Organizatorzy zaplanowali 240 godzin lekcyjnych w ciągu 4 semestrów. Największy projekt edukacyjny polskiej Policji "Doskonalenie językowe służb mundurowych w świetle przygotowań do EURO 2012" finansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa.

 

ak

Powrót na górę strony