Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszuści "Na wnuczka"- akcja ulotkowa na Śródmieściu

Data publikacji 10.06.2010

Działają głównie w dużych miastach i oszukują starsze osoby. Wprowadzają pokrzywdzonych w błąd, przekonując, że są członkami ich najbliższej rodziny w nagłej potrzebie finansowej. Bezwzględnie okradają z oszczędności całego życia. Tak w skrócie można opisać oszustów wyłudzających pieniądze metodą na tzw. "krewnego" lub "wnuczka". Przestrzegamy przed ich przestępczą działalnością.

Poprawa bezpieczeństwa i porządku publicznego jest jednym z najważniejszych zadań realizowanych przez Policję. Tymczasem, jak wynika z analiz stanu bezpieczeństwa i zagrożeń na terenie naszej dzielnicy, w ostatnim czasie odnotowaliśmy dużą aktywność grup przestępczych zajmujących się oszustwami na tzw. wnuczka. Najbardziej narażone są osoby starsze, zamieszkujące samotnie. Sprawcy wykorzystują ich chęć pomocy i okradają. Oszuści najczęściej kontaktują się z ofiarami telefonicznie, podając się za wnuka, czy kuzyna niemal błagając o finansową pomoc. Umawiają się na spotkanie najczęściej pod bankiem, aby szybko zabrać gotówkę. Powodów jakie podają żądając nagłej wielotysięcznej „pomocy” jest wiele. Mają jednak jeden cel – wzbogacić się kosztem ludzkiej krzywdy.

Zdarzenia, o których mowa, należą do przestępstw bardzo uciążliwych społecznie. Mając na uwadze potrzebę poprawy stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w tym obszarze oraz zwiększenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców śródmiejskich osiedli, będziemy realizować działania profilaktyczne ukierunkowane na zmniejszenie ilości tych przestępstw. Inicjatorem tej akcji jest Komenda Rejonowa Policji Warszawa I, która poprzez rozklejenie ulotek w tablicach informacyjnych osiedli i na klatkach schodowych budynków zainteresuje mieszkańców problemem takich oszustw i uwrażliwi ich na okoliczności takich zdarzeń. Będą też prowadzone indywidualne rozmowy przez dzielnicowych w trakcie obchodu rejonu służbowego dotyczące problematyki bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania.

Przestrzegamy i apelujemy o ostrożność. W przypadku nagłej pożyczki, zawsze należy:
1. Poprosić o osobisty kontakt osoby podającej się za naszego krewnego,
2. Nieuleganiu presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel,
3. Skontaktowaniu się z innymi członkami rodziny w celu zweryfikowania "tragicznej" informacji, która miała być powodem pożyczki.
Te proste czynności powinny nas uchronić przed oszustami działającymi taką metodą.

W związku z prowadzoną kampanią na prośbę Komendanta Rejonowego Policji Warszawa I, Akademia Sztuk Pięknych zaprojektowała dwie ulotki. Jedna dotyczy fałszywego wnuczka, a druga kieszonkowców. Obie zostały wydrukowane dzięki środkom z Programu UE Leonardo Da Vinci.

 

ak, to

 

Powrót na górę strony